Odzież ochronna dla drogowców
Drogowcy to potoczna nazwa pracowników, którzy zajmują się budową i naprawą dróg. Praca wykonywana jest na otwartej przestrzeni, często w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, takich jak bardzo wysokie lub niskie temperatury, opady czy wiatr. Wśród czynników stwarzających zagrożenie można wymienić np. ekspozycję na hałas, spaliny czy pyły. Pracownicy narażeni są również na potrącenia – przez pojazdy lub ruchome maszyny. Z jakich elementów powinna składać się odzież ochronna dla drogowców, która wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracowników?
Ubrania ostrzegawcze
Podstawowym elementem odzieży ochronnej dla drogowców są ubrania ostrzegawcze (o intensywnej widzialności). Są one stosowane nie tylko przy pracach związanych z naprawą czy budową dróg, ale wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko potrącenia przez pojazdy, ruchome maszyny lub inne obiekty (np. na lotniskach czy na nabrzeżach). Odzież o intensywnej widzialności powinna spełniać wymagania normy EN ISO 20471:2013. Norma reguluje m.in. barwę takich ubrań, a także ich odblaskowość, minimalne powierzchnie odblaskowe i fluorescencyjne i ich rozmieszczenie na odzieży.
Należy pamiętać, że taka odzież ochronna dla drogowców nie eliminuje w 100% zagrożenia, jakie stwarzają pojazdy i inne obiekty. Jednak dzięki niej pracownicy stają się widoczni w każdych warunkach oświetleniowych (w ciągu dnia, w nocy, w świetle reflektorów), a to znacząco wpływa na zminimalizowanie ryzyka wypadków.
Odzież ochronna dla drogowców a warunki atmosferyczne
Odzież ochronna dla drogowców powinna być nie tylko wygodna, odporna na zabrudzenia i wytrzymała (np. na przetarcia lub inne uszkodzenia mechaniczne), ale również dopasowana do warunków atmosferycznych. Zimą i jesienią sprawdzi się odzież ciepłochłonna – m.in. ocieplane rękawice, kurtki, spodnie i kamizelki.
Aby zapewnić pracownikom komfort pracy w okresie letnim, warto wyposażyć ich w odzież przewiewną, wykonaną z oddychających materiałów.