Odzież medyczna
Odzież medyczna noszona jest m.in. przez lekarzy, pielęgniarki, stomatologów, innych pracowników służby zdrowia, ale także farmaceutów czy laborantów. Zadaniem tego rodzaju odzieży jest eliminowanie zagrożeń, wynikających ze szczególnego charakteru pracy, oraz minimalizacja ryzyka przenoszenia niebezpiecznych drobnoustrojów.
Po co stosuje się odzież medyczną?
Odzież medyczna to jeden z podstawowych środków ochrony indywidualnej m.in. dla lekarzy czy pielęgniarek. Ogranicza ona rozprzestrzenianie się zakażeń podczas wykonywania codziennych czynności, związanych z pełnionym stanowiskiem. Nie tylko zapobiega przenoszeniu drobnoustrojów na zewnątrz placówki zdrowia, ale również przenoszenia substancji, które mogłyby stanowić zagrożenie dla pacjentów.
Odzież medyczna – z czego jest zrobiona i czym powinna się wyróżniać?
Odzież medyczna może być stosowana zamiast prywatnych ubrań pracowników lub na nie. Powinna być trwała, odporna nie niekorzystne czynniki, wygodna i przewiewna. Do wyrobu takiej odzieży stosuje się najczęściej elanobawełnę, czasem bawełnę lub inne tkaniny. Ważny, by materiał był odporny na częste pranie i dezynfekcję. Powinien również dobrze odprowadzać wilgoć i zapewniać użytkownikom odpowiedni komfort cieplny. Odzież medyczna, niezależnie z jakich materiałów jest wykonana, musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne i charakteryzować się niską kurczliwością.
Odzież medyczna – biała czy kolorowa?
Jeszcze do niedawna królowała biała odzież medyczna – lekarza lub pielęgniarkę można było poznać po charakterystycznym, białym kitlu. Dzisiaj coraz częściej można spotkać pracowników służby zdrowia w odzieży kolorowej. Warto wiedzieć, że o ile noszona odzież medyczna spełnia wymagane standardy, może być w dowolnym kolorze – biel nie jest obligatoryjna. Kolorowe ubrania sprawdzą się w szczególności na oddziałach dziecięcych. Inną kwestią jest kolor odzieży medycznej noszonej na poszczególnych oddziałach. Kolory, co prawda, nie są ściśle przypisane, zwyczajowo chirurdzy noszą ubrania niebieskie lub zielone, na oddziałach intensywnej terapii dominuje kolor bordowy lub niebieski, a na oddziałach ratunkowych – czerwień.