Przepisy dot. bezpieczeństwa pracowników
Wśród zapisów Kodeksu pracy znajdziemy taki, który mówi o tym, że pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z Dnia 26 Września 1997 roku rozwija przepisy dot. bezpieczeństwa pracowników, m.in. mówiąc o tym, jak wspomniany obowiązek powinien być realizowany.
Według Rozporządzenia pracodawca realizuje obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy na różnych płaszczyznach. W szczególności takie działania powinny opierać się na zapobieganiu zagrożeniom, które są związane z wykonywaną pracą, właściwej organizacji pracy, stosowaniu koniecznych środków profilaktycznych oraz informowaniu i szkoleniu pracowników.
Przepisy dot. bezpieczeństwa pracowników – zasady
Obowiązek zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy powinien być realizowany na podstawie ogólnych zasad dotyczących zapobiegania wypadkom i chorobom związanym z pracą. Przepisy dot. bezpieczeństwa pracowników, które zawarte są w Rozporządzeniu, precyzują, że w szczególności należy:
- Zapobiegać zagrożeniom.
- Przeprowadzać oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, które nie mogą być wykluczone.
- Likwidować zagrożenia u źródeł ich powstawania.
- Dostosowywać warunki i procesy pracy do możliwości pracownika. W szczególności chodzi o odpowiednie projektowanie i organizowanie stanowisk pracy, dobór maszyn i innych urządzeń technicznych oraz narzędzi pracy, a także metod produkcji pracy – z uwzględnieniem zmniejszenia uciążliwości pracy (zwłaszcza pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie oraz ograniczenia negatywnego wpływu takiej pracy na zdrowie pracowników).
- Stosować nowe rozwiązania techniczne.
- Zastępować niebezpieczne procesy technologiczne, urządzenia, substancje i inne materiały – bezpiecznymi lub mniej niebezpiecznymi.
- Nadawać priorytet środkom ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej.
- Instruować pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.