Rękawiczki medyczne
Ręce są szczególnie narażone na urazy mechaniczne, np. otarcia czy skaleczenia, a co za tym idzie – najbardziej narażone na działanie szkodliwych mikroorganizmów. Rękawiczki medyczne stosowane są właśnie dla ochrony przed zagrożeniami biologicznymi. Chronią zarówno pacjenta, jak i personel medyczny przed przenoszeniem drobnoustrojów i przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Z jakich materiałów wykonywane są rękawiczki medyczne i jakie muszą spełniać wymagania, aby dobrze spełniały swoją rolę.
Podział rękawiczek medycznych
Rękawiczki medyczne, w zależności od przeznaczenia, można podzielić na rękawice do badań i zabiegów oraz rękawice chirurgiczne. Te ostatnie przeznaczone są do stosowanie w chirurgii inwazyjnej, dlatego muszą być sterylne. Ważny jest również anatomiczny kształt rękawic chirurgicznych i odpowiednio dobrany rozmiar, który zapewni precyzję i pewność chwytu.
Materiały, z jakich wykonuje się rękawiczki medyczne
Najczęściej stosowane materiały, z których wyrabia się rękawice medyczne to:
- lateks kauczukowy – zarówno naturalny, jak i syntetyczny;
- mieszaniny kauczuków naturalnych i syntetycznych;
- mieszaniny kauczuków syntetycznych;
- polichlorek winylu;
- polietylen.
Rękawiczki medyczne – wymagania
Aby rękawiczki medyczne odpowiednio spełniały swoją rolę ochronną, powinny być szczelne. Ważne są również odpowiednie właściwości mechaniczne, takie jak siła zrywająca przed przyspieszonym starzeniem i po nim oraz siła zrywająca szew. Rękawice nie mogą negatywnie wpływać na organizm, np. wywołując alergie czy podrażnienia. Niestety, rękawice wykonane z lateksu u wielu osób powodują uczulenia, dlatego coraz popularniejsze stają się hipoalergiczne rękawice nitrylowe i winylowe.
Wybierając rękawice medyczne, należy wziąć pod uwagę, jak będą użytkowane – przy nieinwazyjnych badaniach, zabiegach diagnostycznych, operacjach chirurgicznych czy przy usuwaniu odpadów medycznych. Niektóre zabiegi wymagają pewności chwytu i wysokiej precyzji, dlatego rękawiczki medyczne powinny być idealnie dopasowane do ręki. Jeśli w pracy występują również zagrożenia mechaniczne, to rękawiczki powinny charakteryzować się nie tylko dobrymi parametrami ochronnymi, ale również odpornością mechaniczną.