Wilcze oczy – elementy odblaskowe odstraszające dzikie zwierzęta
Według oficjalnych statystyk na polskich drogach, co roku, dochodzi do ok. 200 wypadków samochodowych z udziałem dzikich zwierząt. Jednak zdaniem leśników rzeczywista liczba takich zdarzeń jest o wiele wyższa – większość takich zdarzeń nie jest zgłaszana. Zwierzyna, pojawiająca się na drodze, stanowi duże zagrożenie. Dlatego właśnie coraz częściej na odcinkach, na których mogą pojawiać się dzikie zwierzęta, montowane są tzw. wilcze oczy.
Uwaga zwierzęta
Do oznaczania miejsc, w których dziko żyjące zwierzęta często przekraczają drogę (np. przy wjeździe do lasu o dużej ilości zwierzyny lub w miejscu przecięcia przez drogę dojścia do wodopoju), stosuje się znak A-18b „dzikie zwierzęta”. Miejsca takie można ustalić m.in. na podstawie informacji służby leśnej o szlakach wędrówek dzikich zwierząt.
Czym są wilcze oczy?
Wilcze oczy to odblaski, które ostrzegają dziką zwierzynę o najeżdżających pojazdach i mają zapobiec przed wtargnięciem ich na jezdnię. Odbijając światło przejeżdżających samochodów, elementy odblaskowe tworzą efekt wilczych oczu (wilk budzi strach u większości zwierząt leśnych) i stanowią optyczną barierę dla zwierząt. Wilcze oczy odbijają światło w kierunku terenów przyległych do drogi. Gdy nie jedzie żaden pojazd, zwierzęta mogą swobodnie przekraczać drogę, dlatego takie rozwiązanie wydaje się dużo lepsze niż stałe ogrodzenia, zupełnie uniemożliwiające przemieszczanie się zwierząt.
Gdzie i jak instaluje się wilcze oczy?
Wilcze oczy mają prostokątny kształt, są najczęściej barwy czerwonej lub białej i umieszcza się je drogowych słupkach (od ich bocznej lub tylnej strony, na czerwonym pasie). Ważne by były zamontowane były pod takim kątem, by odbijały refleksy w bok drogi. Elementy odblaskowe instaluje się na poboczu, na wysokości, która odpowiada wysokości świateł pojazdów.
Wilcze oczy są łatwe w montażu i jest to rozwiązanie o wiele tańsze niż montaż stałego ogrodzenia na całym odcinku drogi, na którym istnieje szczególne ryzyko wtargnięcia zwierząt na drogę.