Jakie są rodzaje instrukcji BHP?
Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikom aktualne instrukcje bhp. Jakie są rodzaje instrukcji BHP?
Aktualne instrukcje BHP, które należy udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, powinny dotyczyć:
- stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników;
- obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;
- postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi;
- udzielania pierwszej pomocy.
Jakie są rodzaje instrukcji BHP?
Stosując się do instrukcji, zmniejszamy ryzyko wystąpienia wypadków, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu – naszym i naszym współpracownikom.
Można wyróżnić kilka rodzajów instrukcji BHP.
Instrukcje obsługi maszyn i urządzeń
Do każdego egzemplarza maszyny producent musi dołączyć instrukcję obsługi, która jest najważniejszym źródłem informacji na temat prawidłowego i bezpiecznego użytkowania urządzenia. Powinna ona zawierać nie tylko informacje warunków i praktyki użytkowania urządzeń oraz występowania możliwych do przewidzenia sytuacji nietypowych, ale także informacje o niedozwolonych sposobach użytkowania danej maszyny czy urządzenia.
Instrukcje stosowania środków ochrony indywidualnej
Instrukcje stosowania środków ochrony indywidualnej powinny określać na jakich stanowiskach niezbędne są odpowiednie ŚOI, a także jak prawidłowo stosować, czyścić i konserwować te środki.
Instrukcje wykonywania prac związanych ze stosowaniem niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych
Instrukcje przeznaczone są dla jednostek, w których niebezpieczne substancje chemiczne i preparaty stosowane są w ustalonych procesach pracy. Ich celem jest ograniczenie ryzyka zawodowego. Dotyczą m.in. magazynowania niebezpiecznych substancji i preparatów, ich transportowania czy przechowywania.
Instrukcje stosowania w zakładzie pracy znaków i sygnałów bezpieczeństwa
Tego rodzaju instrukcje BHP wskazują na zasady stosowania stosowanych w zakładzie pracy znaków i sygnałów bezpieczeństwa i zasady zachowania pracowników. Stosowanie znaków lub sygnałów bezpieczeństwa pracodawca powinien zapewnić wszędzie, gdzie zagrożenia nie można zlikwidować środkami ochrony zbiorowej lub innymi środkami stosowanymi w organizacji pracy.
Rodzaje instrukcji BHP – instrukcje udzielania pierwszej pomocy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami tego rodzaju instrukcje powinny być umieszczone w widocznym miejscu, w punktach pierwszej pomocy oraz przy apteczkach. Zawiera ona nie tylko instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale i wykaz pracowników, którzy zostali przeszkoleni w tym zakresie.
Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego
W takich instrukcjach znaleźć można reguły postępowania na wypadek pożaru w zakładzie pracy. Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego zawierają m.in. informacje dotyczące warunków ochrony ppoż i określają wymagane wyposażenie ppoż.
Rodzaje instrukcji BHP – instrukcje stanowiskowe
Instrukcje stanowiskowe stanowią zbiór reguł, które określają sposoby bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku.
Instrukcje bezpiecznego wykonywania robót budowlanych
Znajdziemy w nich opisy bezpiecznego wykonywania robót budowlanych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. wykonawca, przed przystąpieniem do wykonywania robót budowlanych, jest obowiązany opracować instrukcję bezpiecznego ich wykonania i zaznajomić z nią pracowników w zakresie wykonywanych przez nich robót.
Rodzaje instrukcji BHP – instrukcje montażu
Np. instrukcje dotyczące montażu i demontażu rusztowań stalowych. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. znajduje się informacja, że montaż rusztowań, ich eksploatacja i demontaż powinny być wykonywane zgodnie z instrukcją producenta lub projektem indywidualnym.
Rodzaje instrukcji BHP – instrukcje magazynowe
Określają one podstawowe zasady BHP w magazynach (m.in. zasady magazynowania materiałów, instrukcje magazynowania, sposób składowania, pakowania, załadunku i transportu materiałów, w tym niebezpiecznych).