Odległość miejsc postojowych od okien budynków

Odległość miejsc postojowych od okien budynków

7 lutego 2020

Ile, zgodnie z przepisami, powinna wynosić Odległość miejsc postojowych od okien budynków oraz od granicy działki budowlanej?

Odległość stanowisk postojowych, w tym także zadaszonych, oraz otwartych garaży wielopoziomowych od:

  • placu zabaw dla dzieci;
  • boiska dla dzieci i młodzieży;
  • okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku opieki zdrowotnej, w budynku oświaty i wychowania, w budynku mieszkalnym oraz w budynku zamieszkania zbiorowego (z wyjątkiem hotelu, motelu, pensjonatu, domu wypoczynkowego, domu wycieczkowego, schroniska młodzieżowego i schroniska)

jest różna dla samochodów osobowych i samochodów innych niż osobowe.

Odległość miejsc postojowych od okien budynków

Samochody osobowe

Odległość miejsc postojowych od okien budynków i w/w miejsc w przypadku samochodów osobowych nie może być mniejsza niż:

  • 7 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie; zachowanie tej odległości nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych, składających się z jednego albo dwóch stanowiska postojowych dla samochodów osobowych przypadających na jeden lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanym przy tym budynku;
  • 10 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk włącznie;
  • 20 m – w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych.

Odległość miejsc postojowych od okien – samochody inne niż osobowe

W przypadku samochodów innych niż osobowe odległość miejsc postojowych od okien budynków i w/w miejsc nie może być mniejsza niż:

  • 10 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie;
  • 20 m – w przypadku parkingu powyżej 4 stanowisk postojowych.

Stanowiska postojowe a odległość od granicy działki budowlanej

Stanowiska postojowe (w tym zadaszone, a także otwarte garaże wielopoziomowe) należy sytuować na działce budowlanej w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż:

Samochody osobowe

  • 3 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie; zachowanie tej odległości nie jest wymagane w przypadku niezadaszonych parkingów, składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych, w zabudowie jednorodzinnej oraz w zabudowie zagrodowej, jeżeli stykają się one z niezadaszonymi parkingami dla samochodów osobowych na sąsiedniej działce;
  • 6 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie;
  • 16 m – w przypadku parkingu powyżej 60 stanowiska postojowych.

Samochody inne niż osobowe

  • 6 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie;
  • 16 m – w przypadku parkingu powyżej 4 stanowisk postojowych.

Zachowanie odległości nie jest wymagane, jeżeli sąsiednia działka jest działką drogową.

Odległości, o których mowa, stosuje się do sytuowania wjazdów do zamkniętego garażu w stosunku do okien budynku opieki zdrowotnej, budynku oświaty i wychowania, a także placów zabaw dla dzieci i młodzieży.

Z kolei nie jest wymagane zachowania tych odległości w przypadku sytuowania parkingów między liniami rozgraniczającymi ulicę.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: