Kierunek drogi ewakuacyjnej i wyjścia: znaki PN-EN ISO 7010 bez tajemnic

Kierunek drogi ewakuacyjnej i wyjścia: znaki PN-EN ISO 7010 bez tajemnic

10 listopada 2022

Ewakuacyjne znaki kierunkowe – wykaz znaków zgodnych z obowiązującą normą PN-EN ISO 70170. Sprawdź, jakie tabliczki stosuje się, aby wskazać kierunek ewakuacji, jakie wymagania powinny spełniać znaki i o jakich zasadach trzema pamiętać przy rozmieszczaniu ich w budynku.

Znaki ewakuacyjne to nieodłączny element wyposażenia przestrzeni publicznych i budynków takich jak np. szkoły, urzędy, galerie handlowe itp. Chociaż na co dzień najczęściej nie zwracamy uwagi na charakterystyczne zielone tabliczki z białymi piktogramami, są one niezwykle istotne w sytuacji zagrożenia, np. pożaru. Odpowiednio zamontowane i usytuowane znaki pozwalają sprawnie poruszać się po drodze ewakuacyjnej i szybko wydostać się do bezpiecznej strefy, nawet jeśli widoczność jest mocno ogranicza, np. z powodu dużego zadymienia. Warto pamiętać, że stosowanie znaków ewakuacyjnych w budynkach użyteczności publicznej, w zakładach pracy itd. jest obligatoryjne. Konieczność ich stosowania wynika m.in. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z tym rozporządzeniem właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków mają obowiązek oznakowania dróg i wyjść ewakuacyjnych, miejsc zbiórki do ewakuacji, miejsc lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych, a także drabin ewakuacyjnych, rękawów ratowniczych i pojemników z maskami ucieczkowymi. Tabliczki powinny spełniać wymagania Polskich Norm. Dla znaków ewakuacyjnych obowiązują równolegle dwie normy – norma PN-92/N-01256/02 oraz nowa, europejska norma PN-EN ISO 7010.

Znaki ewakuacyjne – norma PN-EN ISO 7010

Kierunkowe znaki ewakuacyjne - norma PN-EN 7010

Zgodnie z przepisami z każdego miejsca w obiekcie, przeznaczonego do przebywania ludzi, należy zapewnić odpowiednie warunki ewakuacji. Co to znaczy? Osoby znajdujące się w danym budynku lub na danym terenie powinny móc szybko i bezpiecznie opuścić strefę zagrożoną, np. objętą pożarem. Zapewnieniu odpowiednich warunków ewakuacji służą m.in. znaki ewakuacyjne. O tym, jak należy poruszać się po drodze ewakuacyjnej, informują ewakuacyjne znaki kierunkowe.

Ewakuacyjne znaki kierunkowe – wykaz znaków PN-EN ISO 7010

Znaki ewakuacyjne kierunkowe - wykaz

Znaki wskazujące kierunek do wyjścia i przebieg drogi ewakuacyjnej, zgodne z najnowszą normą PN-EN ISO 7010, składają się z dwóch elementów – piktogramu „wyjście ewakuacyjne” (prawo- lub lewostronne) oraz odpowiedniej strzałki. Tabliczki umieszcza się na ścianach, mogą być również nalepione na podłogę lub podwieszone do sufitu.  Nie należy mocować ich na skrzydłach drzwi.

Wyjście ewakuacyjne – znaki wg normy PN-EN ISO 7010

  • Wyjście ewakuacyjne lewostronne
  • Wyjście ewakuacyjne prawostronne

Znaki wskazują kierunek ewakuacji, w tym wyjście ewakuacyjne prawo- lub lewostronne – drzwi z pomieszczenia na drogę ewakuacyjną lub drzwi stosowane na drodze ewakuacyjnej.

Strzałki kierunkowe

  • Strzałka kierunku (kąt 90°)
  • Strzałka kierunku (kąt 45°)

Strzałki wskazują kierunek ewakuacji i stosowane są wraz ze znakami „wyjście ewakuacyjne”. Strzałka może być obrócona o wielokrotność kąta 90° w odniesieniu do kąta 45°.

Ewakuacyjne znaki kierunkowe – wykaz znaków PN-EN ISO 7010

  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej – w lewo/wzdłuż
  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej – w prawo/wzdłuż

Znaki wskazują kierunek ewakuacji – na tym samym poziomie w lewo/prawo lub wzdłuż.

  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej – w dół, w lewo
  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej – w dół, w prawo

Znaki wskazują kierunek ewakuacji ze zmianą poziomu na niższy (w lewo lub w prawo).

Ewakuacyjne znaki kierunkowe – wykaz znaków PN-EN ISO 7010, c.d.

  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej – w górę / na ukos, w lewo
  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej – w górę / na ukos, w prawo

Znaki wskazują kierunek ewakuacji – ze zmianą poziomu na wyższy lub kierunek ewakuacji na tym samym poziomie, po skosie, w lewo lub w prawo, w przestrzeni otwartej (open space).

  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej – w górę / na wprost / przez drzwi (prawostronny)
  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej – w górę / na wprost / przez drzwi (lewostronny)

Znaki wskazują kierunek ewakuacji ze zmianą poziomu na wyższy lub kierunek ewakuacji na tym samym poziomie. Jeżeli znak umieszczony jest nad drzwiami (prawo- lub lewostronnymi), informuje on o kierunku ewakuacji prosto do drzwi i o tym, że konieczne jest ich przekroczenie.

  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjne w dół (prawostronny)
  • Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej w dół (lewostronny)

Znaki wskazują kierunek ewakuacji ze zmianą poziomu na niższy (drzwi prawo- lub lewostronne).

Ewakuacyjne znaki kierunkowe – stara czy nowa norma?

Jeśli chodzi o znaki ewakuacyjne, można stosować zarówno znaki odpowiadające starej normie (PN-92/N-01256/02), jak i nowe znaki (PN-EN ISO 7010). Dobrą praktyką jest stopniowa wymiana starych, wyeksploatowanych już tabliczek na nowe oznakowanie.

Jakimi zasadami należy się kierować, rozmieszczając ewakuacyjne znaki kierunkowe?

Oznakowanie powinno odzwierciedlać rzeczywisty przebieg drogi ewakuacyjnej i musi być spójne – nie może powodować wątpliwości, co do kierunku ewakuacji. Tabliczki powinny informować o każdej zmianie kierunku ewakuacji. Ważne, by znaki były dobrze widoczne.

Znaki ewakuacyjne – fotoluminescencyjne czy podświetlane?

Do oznakowania dróg ewakuacyjnych wykorzystuje się zarówno znaki fotoluminescencyjne, jak i znaki podświetlane. Znaki fotoluminescencyjne można stosować w miejscach, gdzie oświetlenie dzienne lub sztuczne jest wystarczające, by wzbudzić zjawisko fotoluminescencji i zapewnić znakom widoczność w ciemności przez określony czas. Znaki podświetlane stosuje się w miejscach nieoświetlonych lub jeśli oświetlenie dzienne lub elektryczne podstawowe nie jest wystarczające, by wzbudzić zjawisko fotoluminescencji.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: