Znaki drogowe na drodze leśnej
Znaki drogowe na drodze leśnej – na drodze leśnej udostępnionej dla ruchu publicznego mają zastosowanie przepisy Prawa o ruchu drogowym oraz oznakowanie zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
Zgodnie z przepisami udostępnianie dróg leśnych do ruchu publicznego powinno następować w przypadkach uzasadnionych – podyktowanych np. warunkami lokalnymi oraz potrzebami społecznymi.
Udostępnienie drogi leśnej dla ruchu publicznego
Udostępnienie drogi leśnej dla ruchu publicznego następuje każdorazowo na mocy zarządzenia nadleśniczego. Takie zarządzenie powinno zawierać:
- wykaz udostępnionych dróg leśnych (wraz z opisem ich przebiegu);
- mapę lub szkic poglądowy z przebiegiem udostępnionych dróg leśnych;
- projekt organizacji ruchu – odrębnie dla każdej z udostępnionych dróg leśnych;
- uregulowania dotyczące czasowego wyłączenia z udostępnienia drogi leśnej;
- ewentualne uregulowania dotyczące porozumień z podmiotami zewnętrznymi w zakresie utrzymania przez te podmioty udostępnionych dróg leśnych;
- wykaz osób i instytucji otrzymujących do wiadomości, o których mowa w punkcie 1. i 2.
Znaki drogowe na drodze leśnej
Drogi leśne udostępniane do ruchu publicznego powinny być oznakowane drogowskazami (w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r.) lub tablic kierunkowych (o których mowa w rozdziale 7.5. Księgi identyfikacji wizualnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe). Oprócz tego droga leśna, na której dopuszcza się ruch, powinna być oznakowana tablicą informacyjną, zlokalizowaną na gruncie w zarządzie Lasów Państwowych.
Jakie znaki drogowe na drodze leśnej?
W wypadku udostępnienia drogi leśnej do ruchu publicznego należy stosować znaki D-52 łącznie z B-33 i D-53. W uzasadnionych przypadkach można również stosować inne znaki drogowe (ze szczególnym uwzględnieniem połączeń z drogami publicznymi).
W uzasadnionych przypadkach, poza znakami D-52, B-33 i D-53, można stosować również inne znaki drogowe – ze szczególnym uwzględnieniem połączeń z drogami publicznymi.
Na drogach leśnych w strefie ruchu zalecane jest stosowanie znaków drogowych z grupy mini (poza uzasadnionymi przypadkami).
Skrzyżowanie z drogami niedostępnymi dla ruchu
Jeżeli droga leśna dostępna dla ruchu publicznego krzyżuje się z drogą niedostępnej dla takiego ruchu, zwłaszcza w przypadku podobnych nawierzchni, może wymagać oznakowania
- tablicami informacyjnymi wg wzoru:
- lub znakami zgodnymi z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r lub o, których mowa w rozdziale 7.5. Księgi identyfikacji wizualnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
Znaki drogowe na drodze leśnej – postój
Na drodze leśnej udostępnionej do ruchu publicznego postój pojazdów dozwolony jest wyłącznie w miejscach oznakowanych. W tych miejscach zaleca się stosowanie znaku D-18.
Zasady korzystania z dróg leśnych
Zasady korzystania z dróg leśnych udostępnionych do ruchu publicznego określa regulamin, który nadleśniczy wprowadza odrębnym zarządzeniem. Taki regulamin należy udostępnić na stronie internetowej nadleśnictwa w zakładce „Informacje”, w BIP w zakładce „Zarządzania i decyzje” oraz na tablicy ogłoszeń nadleśnictwa.
Czasowe wyłączenie z udostępnienia drogi leśnej
Dopuszcza się czasowe wyłączenie z udostępnienia drogi leśnej. Czasowe wyłączenie udostępnionej drogi leśnej na okres dłuższy niż 7 dni powinno być wprowadzone przez nadleśniczego w formie decyzji, którą należy przekazać do wiadomości odpowiednim osobom i instytucjom.
W okresie czasowego wyłączenia z udostępnienia drogi leśnej na oznakowaniu należy umieścić dwa krzyżujące się pasy barwy pomarańczowej lub zapewnić zasłonięcie tablic i znaków.
Czasowe wyłączenie z udostępnienia drogi leśnej nie może być dłuższe niż 1 rok.