Blokady parkingowe – przepisy
Blokady parkingowe – przepisy regulujące ustawianie urządzeń BRD służących do zabezpieczania miejsc parkingowych lub określonych przestrzeni przed wjazdem nieupoważnionych pojazdów.
Stawianie blokad parkingowych – czy są przepisy, które to regulują?
Blokady parkingowe (zapory, ograniczniki), a także słupki parkingowe, które można wykorzystać jako blokadę, stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, które chcą zabezpieczyć opłacone przez siebie miejsce parkingowe, ale również firmy, hotele, pensjonaty, szpitale i przychodnie – aby zabezpieczyć miejsca parkingowe dla swoich gości, klientów lub pacjentów.
Warto jednak wiedzieć, że blokad parkingowych nie można montować samodzielnie, bez uzyskania odpowiedniej zgody.
Blokady parkingowe – przepisy
Kogo pytać, czy mogę zamontować blokadę parkingową?
Zgodę na zamontowanie blokady parkingowej może wydać właściciel lub zarządca terenu.
W sytuacji, gdy chcemy postawić blokadę parkingową na własnym terenie lub posesji, nie musimy pytać nikogo o zgodę. Wyjątkiem są drogi, nawet wówczas, gdy są one częścią prywatnego terenu. Blokady parkingowe, jak i słupki metalowe nie mogą być stosowane, jeśli będą stanowić przeszkodę dla służb miejskich.
Blokady parkingowe – od kogo otrzymać zgodę na jej zamontowanie?
Aby zamontować blokadę parkingową na miejscu postojowym, trzeba uzyskać zgodę od:
- gminy – jeśli blokada parkingowa ma zostać ustawiona na terenie należącym do miasta;
- wspólnoty mieszkaniowej – jeśli chcemy zabezpieczyć opłacone miejsce na parkingu, na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej.
W przypadku, gdy blokada jest ustawiona nielegalnie – bez otrzymania stosownego pozwolenia – zarządca ma prawo ją usunąć bez ostrzeżenia, jak również wezwać straż miejską lub policję. Służby porządkowe mogą nałożyć na nas mandat w wysokości do 500 zł.
Blokady parkingowe – przepisy. Parkowanie na czyjejś blokadzie
Z nieprzyjemnymi konsekwencjami musimy liczyć się również wtedy, gdy zaparkujemy na czyjejś zaporze parkingowej. Bywają sytuacje, że na parkingu nie ma ani jednego wolnego miejsca i aż kusi, by zaparkować na akurat złożonej blokadzie. Trzeba jednak pamiętać, że osoba, która wykupiła dane miejsce parkingowe, może wytoczyć nam proces cywilny, nie mówiąc o tym, że może po prostu zamknąć blokadę i w ten sposób uniemożliwić nam wyjechanie.