Strefy pożarowe – dopuszczalne powierzchnie
Strefy pożarowe ZL, PM, IN – dopuszczalne powierzchnie.
Strefę pożarową stanowi budynek albo jego część, oddzielona od innych budynków lub innych części budynku elementami oddzielenia pożarowego lub pasami wolnego terenu. Powierzchnia strefy pożarowej obliczana jest jako powierzchnia wewnętrzna budynku lub jego części, przy czym wlicza się do niej także powierzchnię antresoli.
Strefy pożarowe ZL – dopuszczalne powierzchnie
Dopuszczalna powierzchnia strefy pożarowej ZL, obejmującej podziemną część budynku, nie powinna przekraczać 50% dopuszczalnej strefy pożarowej tej samej kategorii zagrożenia ludzi, określonej dla pierwszej nadziemnej kondygnacji tego budynku. zmniejszenie dopuszczalnej powierzchni tej strefy pożarowej nie dotyczy przypadku, gdy wyjścia ewakuacyjne z kondygnacji podziemnej prowadzą bezpośrednio na zewnątrz budynku.
Dopuszcza się powiększenie powierzchni stref pożarowych, z wyjątkiem stref pożarowych w budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW), pod warunkiem zastosowania:
- stałych urządzeń gaśniczych tryskaczowych – o 100%;
- samoczynnych urządzeń oddymiających, uruchamianych za pomocą systemu wykrywania dymu – o 100%.
Przy jednoczesnym stosowaniu wyżej podanych urządzeń dopuszcza się powiększenie stref pożarowych o 200%.
Ze strefy pożarowej ZL II o powierzchni przekraczającej 750 m2 w budynku wielokondygnacyjnym powinna być zapewniona możliwość ewakuacji ludzi do innej strefy pożarowej na tej samej kondygnacji.
Dopuszczalne powierzchnie stref pożarowych PM (produkcyjne i magazynowe)
Strefy pożarowe w podziemnej części budynków nie powinny przekraczać 50% powierzchni określonych w tabeli.
Dopuszcza się powiększenie powierzchni stref pożarowych pod warunkiem zastosowania:
- stałych urządzeń gaśniczych tryskaczowych – o 100%;
- samoczynnych urządzeń oddymiających – o 50%.
Przy jednoczesnym stosowaniu wyżej podanych urządzeń dopuszcza się powiększenie stref pożarowych o 150%.
W budynku jednokondygnacyjnym lub na ostatniej kondygnacji budynku wielokondygnacyjnego wielkości stref pożarowych PM, z wyjątkiem garaży, można powiększyć o 100%, jeśli budynek nie zawiera pomieszczenia zagrożonego wybuchem i jest wykonany z elementów nierozprzestrzeniających ognia oraz zastosowano samoczynne urządzenia oddymiające.
W budynku jednokondygnacyjnym wielkości stref pożarowych PM, z wyjątkiem garaży, nie ogranicza się, pod warunkiem zastosowania stałych urządzeń gaśniczych wodnych i samoczynnych urządzeń oddymiających.
Strefy pożarowe IN (inwentarskie) – dopuszczalne powierzchnie
W przypadku stosowania w budynku ścian silnie rozprzestrzeniających ogień, strefę pożarową należy zmniejszyć do 25% wartości podanej w tabeli, a w przypadku jednokondygnacyjnego budynku przeznaczonego do hodowli bezściółkowej strefę ogranicza się do 5 000 m2.