Znaki drogowe kategorii E – ogólne zasady stosowania znaków kierunku i miejscowości
Znaki drogowe kategorii E (kierunku i miejscowości) ułatwiają poruszanie się po drogach. Czym się charakteryzują, jakie są ich rodzaje i jakie powinny mieć wymiary?
Znaki drogowe kategorii E – rodzaje
Rozróżniamy następujące znaki drogowe kierunku i miejscowości:
- tablice przeddrogowskazowe (znak E-1 i jego odmiany);
- drogowskazy (znaki od E-2 do E-12 i ich odmiany oraz znak E-19a);
- tablice kierunkowe (znak E-13 i jego odmiany);
- tablice szlaku drogowego (znak E-14 i jego odmiany);
- znaki z numerem drogi (znak E-15 i jego odmiany oraz znak E-16);
- znaki miejscowości (znaki E-17a i E-18a);
- tablice węzła drogowego (znak E-20);
- tablice oznaczające dzielnice miasta (znak E-21);
- znaki samochodowe szlaków turystycznych (znak E-22 i jego odmiany).
Wygląd i wymiary znaków kierunku i miejscowości
Znaki kierunku (zwłaszcza tablice przeddrogowskazowe, drogowskazy, tablice szlaków drogowych) są znakami, które z zasady wymagają indywidualnego zaprojektowania, z uwzględnieniem zarówno liczby wskazywanych kierunków, jak i podawanych dla tych kierunków informacji.
Wymiary poszczególnych znaków, ich układ graficzny, zasady umieszczania nazw miejscowości, symboli oraz liczb oznaczających odległości zostały szczegółowo opisane w rozdziale 9 (Konstrukcje znaków drogowych pionowych) załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r.
Długość podstawy większości znaków zależy od długości umieszczanych na nich napisów. Na znakach kierunku podaje się urzędowe nazwy miejscowości. Dopuszcza się skróty długich nazw, pod warunkiem, że będą zrozumiałe dla kierujących pojazdami, np. Strzemieszyce Wlkp., Ostrów Wlkp., Strzelce Op. Skraca się tylko część przymiotnikową nazwy.
Znaki kierunku i informacji wraz z innymi znakami
Jeśli wynika to z opisów szczegółowych, to na znakach kierunku można umieszczać inne znaki lub ich miniatury, np. oznaczające autostradę lub numery dróg.