BHP na budowie – przygotowanie do robót budowlanych
BHP na budowie – co mówią przepisy na temat warunków przygotowania i prowadzenia robót budowlanych?
Obowiązek poinformowania o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych
Inwestor ma obowiązek zawiadomić o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych właściwego inspektora pracy na 7 dni przed rozpoczęciem budowy lub rozbiórki, na której przewiduje się:
- wykonywanie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni i jednocześnie
- zatrudnienie co najmniej 20 osób albo
- na której planowany zakres robót przekracza 500 osobodni.
Uczestnicy procesu budowlanego współdziałają ze sobą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w procesie przygotowania i realizacji budowy.
BHP na budowie
Wszystkie osoby przebywające na terenie budowy mają obowiązek stosowania niezbędnych środków ochrony indywidualnej.
Bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy na stanowiskach pracy sprawują odpowiednio kierownik robót oraz mistrz budowlany, stosownie do zakresu robót.
Zabezpieczenie stanowisk pracy
Środki ochrony zbiorowej
Do zabezpieczenia stanowisk pracy na wysokości, przed upadkiem z wysokości, należy stosować środki ochrony zbiorowej. W szczególności chodzi o ogrodzenie budowlane, balustrady ochronne, siatki ochronne i siatki bezpieczeństwa.
Zgodnie z przepisami balustrada powinna składać się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m i poręczy ochronnej, umieszczonej na wysokości 1,1 m. Wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości.
BHP na budowie – środki ochrony indywidualnej
Stosowanie środków ochrony indywidualnej, w szczególności takich jak szelki bezpieczeństwa, jest dopuszczalne, gdy nie ma możliwości stosowania środków ochrony zbiorowej.
Roboty prowadzone na dachu
Osoba wykonująca roboty w pobliżu krawędzi dachu płaskiego lub dachu o nachyleniu do 20% ma obowiązek posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości (balustrady, siatki ochronne i bezpieczeństwa).
Osoba wykonująca roboty na dachu o nachyleniu powyżej 20%, jeżeli nie stosuje się rusztowań ochronnych, jest zobowiązana stosować środki ochrony indywidualnej lub inne urządzenia ochronne.