Jak powinno wyglądać szkolenie wstępne BHP?
Szkolenie wstępne obejmuje szkolenie wstępne ogólne (instruktaż ogólny) i szkolenie wstępne na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy). Dlaczego jest tak ważne, jak powinno wyglądać?
Szkolenie wstępne BHP ogólne
Podczas szkolenia wstępnego ogólnego uczestnicy powinni zapoznać się z podstawowymi przepisami BHP zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami BHP obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż ogólny – dla kogo?
Tego rodzaju szkolenie muszą odbyć przed dopuszczeniem do wykonywania pracy:
- nowo zatrudnieni pracownicy,
- studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką;
- uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.
Kto prowadzi szkolenie wstępne BHP z instruktażu ogólnego?
Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby BHP lub osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby. Szkolenie może przeprowadzić również pracownik wyznaczony przez pracodawcy, posiadający odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności.
Szkolenie wstępne BHP na stanowisku pracy
Instruktaż stanowiskowy ma zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowisku pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Instruktaż stanowiskowy – dla kogo?
Szkolenie przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:
- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych (a także pracownika przenoszonego na takie stanowisko);
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach, powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z nich.
Jeśli na stanowisku zmieniły się warunki techniczno-organizacyjne (w szczególności chodzi o zmiany procesu technologicznego, zmiany organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym lub narzędzi i innych urządzeń), pracownik powinien przejść szkolenie stanowiskowe, które przygotuje go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach.
Czas trwania
Czas trwania szkolenia wstępnego BHP z zakresu instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od:
- przygotowania zawodowego pracownika,
- dotychczasowego stażu pracy,
- rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku pracy.
Kto przeprowadza szkolenie?
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza osoba wyznaczona przez pracodawcę, kierująca pracownikami, lub pracodawca – jeżeli osoby te mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Szkolenie kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami BHP.