Kiedy należy stosować trójkąt ostrzegawczy?

Kiedy należy stosować trójkąt ostrzegawczy?

13 stycznia 2022

Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. W jakich sytuacjach należy go stosować i w jakiej odległości od samochodu powinien być ustawiony?

Kiedy należy sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy?

Postój pojazdów silnikowych i przyczep z powodu uszkodzenia lub wypadku należy sygnalizować:

  • na autostradzie (w każdym przypadku);
  • na pozostałych drogach twardych:
    • poza obszarem zabudowanym – na jezdni, w miejscu, w którym obowiązuje zakaz postoju, a także na poboczu, jeśli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości;
    • na obszarze zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.

Trójkąt ostrzegawczy a sygnalizacja postoju

Autostrady i drogi ekspresowe

Na autostradach i drogach ekspresowych postój sygnalizuje się przez:

  • włączenie świateł awaryjnych (lub pozycyjnych – jeśli pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne);
  • umieszczenie trójkąta ostrzegawczego – trójkąt ustawia się w odległości 100 m za pojazdem, na jezdni lub poboczu (odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu).

Pozostałe drogi

Poza obszarem zabudowanym postój sygnalizuje się przez umieszczenie trójkąta odblaskowego, który ustawia się w odległości 30 – 50 m za pojazdem, i włączenie świateł awaryjnych (lub pozycyjnych, jeśli pojazd nie ma świateł awaryjnych).

Na obszarze zabudowanym postój należy sygnalizować przez włączenie świateł awaryjnych. Jeśli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy (za pojazdem lub na nim, ale na wysokości nie większej niż 1 m).

Holowanie

Trójkąt ostrzegawczy stosuje się również podczas holowania. Zgodnie z przepisami pojazd holowany (oprócz motocykla) oznacza się trójkątem z tyłu, po lewej stronie. W okresie niedostatecznej widoczności powinien mieć ponadto włączone światła pozycyjne. Dopuszcza się, by pojazd holowany nie był oznaczony trójkątem – musi wówczas wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Nie tylko trójkąt ostrzegawczy – co jeszcze trzeba mieć w aucie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce:

Oprócz tego w samochodzie warto mieć:

  • kamizelkę odblaskową,
  • apteczkę samochodową,
  • instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
  • linkę holowniczą,
  • koło zapasowe,
  • komplet narzędzi.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: