Oznakowanie pracowni RTG

Oznakowanie pracowni RTG

20 stycznia 2022

Aparaty rentgenowskie są źródłem promieniowania jonizującego, które stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Jak powinno wyglądać oznakowanie pracowni RTG i jakie informacje powinny być umieszczone w instrukcji ochrony radiologicznej?

Dla podmiotów, w których udzielane są świadczenia zdrowotne z wykorzystaniem promieniowania jonizującego i w których znajduje się pracownia RTG, opracowuje się i wdraża program bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Przez względy bezpieczeństwa konieczne jest m.in. odpowiednie oznakowanie pracowni RTG.

Oznakowanie pracowni RTG

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi drzwi pracowni rentgenowskiej muszą być oznakowane tablicą informacyjną ze znakiem ostrzegawczym przed promieniowaniem jonizującym.

Wymiary tablicy: 100 mm (wysokość) x 250 mm (szerokość).

Tablicę do oznakowania pracowni RTG zamówisz na Znakowo.pl. Znak dostępny jest w dwóch wariantach – na folii samoprzylepnej oraz na płycie PCV.

Instrukcja BHP

W każdej pracowni rentgenowskiej lub gabinecie rentgenowskim powinna znajdować się instrukcja BHP ochrony radiologicznej. Instrukcję należy umieścić w widocznym miejscu, a na jej kopii przechowywanej w dokumentacji pracowni powinny znajdować się podpisy pracowników i data podpisania.

Co zawiera instrukcja ochrony radiologicznej?

  1. Informacje (nazwiska, miejsce przebywania, telefon) dotyczące:
    • kierownika pracowni,
    • inspektora ochrony radiologicznej,
    • inspektora BHP i ochrony przeciwpożarowej.
  2. Informację, kogo należy powiadomić w razie:
    • zaistnienia wypadku radiacyjnego,
    • uszkodzenia aparatu rentgenowskiego.
  3. Informację:
    • jakie aparaty RTG znajdują się na wyposażeniu pracowni,
    • kto i kiedy wydał zezwolenie na stosowanie tych aparatów,
    • jakie rodzaje badań (zabiegów) są wykonywane.
  4. Informację o wyposażeniu pracowni w osłony ruchome oraz środki ochrony indywidualnej dla pracowników i pacjentów.
  5. Opis postępowania na terenie pracowni wynikający z umieszczenia na drzwiach wejściowych tablicy informacyjnej ze znakiem ostrzegawczym promieniowania jonizującego oraz z działaniem sygnalizacji ostrzegawczej.
  6. Sposób kontroli narażenia pracowników na promieniowanie RTG.
  7. Zasady podtrzymywania pacjentów podczas badań.
  8. Wymagania związane z ochroną radiologiczną pacjentów (w szczególności kobiet ciężarnych).
  9. Wykaz aktów prawnych określających zasady ochrony radiologicznej, na podstawie których została opracowana instrukcja.
  10. Podpis inspektora ochrony radiologicznej oraz podpis kierownika pracowni zatwierdzający instrukcję i daty podpisania.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: