Przeszkody na drodze ewakuacyjnej – oznakowanie

Przeszkody na drodze ewakuacyjnej – oznakowanie

26 stycznia 2022

Różne przeszkody na drodze ewakuacyjnej (np. stopnie, niskie stropy, progi) mogą utrudniać przedostanie się do bezpiecznej strefy. W związku z tym powinny być odpowiednio oznakowane – jakimi znakami?

Znaki bezpieczeństwa stosowane do oznakowania dróg ewakuacyjnych

Znaki ewakuacyjne stosuje się, aby w sytuacji zagrożenia, osoby przebywające w danym obiekcie mogły szybko i bezpiecznie wydostać się na zewnątrz budynku lub do bezpiecznej strefy.

Zgodnie z przepisami odpowiednimi znakami bezpieczeństwa (zgodnymi z Polskimi Normami) powinny być oznakowane drogi i wyjścia ewakuacyjne, a także ważne z punktu widzenia akcji ratowniczej miejsca i sprzęty, takie jak drabiny ewakuacyjne, rękawy ratownicze, pojemniki z maskami ucieczkowymi, punkty zborne, miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych.

Jakie normy dla znaków ewakuacyjnych?

Obecnie dla znaków ewakuacyjnych obowiązują dwie równoległe normy:

Oznakowanie uzupełniające

Oprócz znaków kierunkowych, wyznaczających przebieg drogi ewakuacyjnej, i znaków lokalizujących istotne miejsca oraz sprzęty ratownicze w niektórych sytuacjach warto stosować oznakowanie uzupełniające. Dodatkowe znaki mogą np. ułatwiać zlokalizowanie drzwi ewakuacyjnych lub ostrzec o przeszkodach znajdujących się na drodze ewakuacyjnej.

Przeszkody na drodze ewakuacyjnej – przykładowe oznakowanie

Poruszanie się po drodze ewakuacyjnej mogą utrudniać np. zmiany poziomu podłogi, obniżenie stropu, przewężenia czy schody. Jeśli występują tego rodzaju przeszkody na drodze ewakuacyjnej, warto je odpowiednio oznakować.

Komunikat słowny znajdujący się na tablicach zminimalizuje ryzyko potknięć, upadków i uderzeń o wystające przeszkody. To prosty sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i usprawnienie akcji ewakuacyjnej w razie zagrożenia.

Oznakowanie SWGS

Do oznaczania przeszkód na drodze ewakuacyjnej stosuje się również luminescencyjne znaki SWGS, które umieszcza się na podłogach, ścianach i schodach (nie wyżej niż 40 cm od podłoża). Są szczególnie przydatne podczas ewakuacji w trudnych warunkach (np. przy zaniku oświetlenia lub przy dużym zadymieniu).

Znaki SWGS służą nie tylko do oznaczania takich przeszkód jak np. progi, stopnie, naroża czy niskie stropy. Stosowane są również do oznakowania ciągów ewakuacyjnych, kierunku drogi ewakuacyjnej, kierunku otwierania drzwi.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: