Oznakowanie substancji żrących
Prawidłowe oznakowanie substancji żrących ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo osób, które narażone są na ich działanie, np. dla pracowników laboratoriów, pracowników zatrudnionych przy transporcie ADR. Jakie znaki ostrzegają przed tego rodzaju substancjami?
Czym są substancje żrące?
Substancje żrące to takie, które w wyniku reakcji chemicznej niszczą lub nieodwracalnie uszkadzają inne substancje, materiały lub tkanki, z którymi mają styczność. Kontakt z tego rodzaju chemikaliami – zależnie np. od ich stężenia, czasu ekspozycji na ich działanie, czasu udzielenia pierwszej pomocy – może powodować różne następstwa. Im większe stężenie i im dłuższy działania substancji, tym dotkliwsze wywołują obrażenia. Właściwe oznakowanie substancji żrących zwraca uwagę na istniejące zagrożenie i wskazuje, że należy zachować szczególną ostrożność.
Zagrożenia dla zdrowia
Substancje żrące mogą negatywnie oddziaływać na
- oczy i błony śluzowe,
- skórę,
- układ pokarmowy,
- drogi oddechowe.
Mają działanie mocno drażniące, mogą wywoływać poparzenia chemiczne – nie tylko skóry, w wyniku bezpośredniego kontaktu, ale również w wyniku wdychania oparów lub spożycia.
Oznakowanie substancji żrących
Piktogramy CLP
Do oznakowania substancji żrących stosuje się piktogram GHS05. Odpowiednimi tablicami lub naklejkami oznacza się również pojazdy ADR przewożące substancje żrące.
Znaki ostrzegawcze BHP
Na potencjalne zagrożenie związane z narażeniem na kontakt z substancjami żrącymi mogą wskazywać umieszczone w zakładzie pracy znaki ostrzegawcze BHP. Odpowiednie piktogramy powinny być umieszczone w widocznym miejscu, w najbliższym otoczeniu zagrożenia (lub przy wejściu na teren, na którym występuje).
W zależności od zapotrzebowania i innych czynników, stosuje się znaki BHP z samym piktogramem lub z piktogramem i ostrzeżeniem słownym (Uwaga! substancja żrąca).
Oznakowanie substancji żrących – etykiety chemiczne
Substancje i mieszaniny chemiczne, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, muszą być opatrzone właściwą etykietą. Na etykiecie znajdują się następujące informacje:
- nazwa, adres, numer telefonu dostawcy/dostawców;
- nominalna ilość substancji lub mieszaniny w pakunkach udostępnianych ogółowi społeczeństwa (chyba że ilość ta określona jest gdzie indziej na opakowaniu);
- identyfikator produktu;
- piktogramy określające rodzaj zagrożenia;
- hasła ostrzegawcze;
- zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia i środki ostrożności;
- inne istotne informacje.