Tabliczki na toalety – jak oznakować WC?

Tabliczki na toalety – jak oznakować WC?

27 kwietnia 2022

Stosowane w miejscach publicznych i w zakładach pracy tabliczki na toalety pozwalają zorientować się, gdzie znajduje się ubikacja męska, a gdzie damska. Jak oznakować WC? Czy lepiej sprawdzą się znaczki z symbolami graficznymi (kółko/trójkąt), piktogramami (kobieta/mężczyzna) czy z napisem „WC (damskie/męskie)”?

Przepisy dotyczące toalet publicznych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w zakładach pracy i w budynkach użyteczności publicznej należy urządzić ogólnodostępne toalety. Czy zawsze? Nie – WC dla interesantów lub klientów nie muszą znajdować się w budynkach obsługi bankowej, handlu lub usług o powierzchni użytkowej do 100 m2 włącznie.

Tabliczki na toalety

Do oznaczania WC stosuje się tabliczki i naklejki z różnymi symbolami lub z napisami. Bardzo często są to znaki graficzne – kółko dla toalety damskiej i trójkąt dla toalety męskiej. Równie popularne są piktogramy informacyjne symbolicznie przedstawiające postać kobiety, mężczyzny lub osoby na wózku inwalidzkim – w przypadku ubikacji dla niepełnosprawnych. W niektórych miejscach można stosować również tabliczki z napisami – „WC” czy „Toaleta” (damska, męska). Takie oznaczenie sprawdzi się np. w zakładzie pracy, może jednak nie być najlepszym wyborem w takich miejscach jak lotniska czy dworce. Tutaj o wiele lepsze będą naklejki lub tabliczki na toalety z niebudzącymi wątpliwości piktogramami, łatwymi do odczytania dla wszystkich użytkowników, bez względu na język, którym się posługują.

Oznaczenia na WC dostępne są w różnych wersjach, a także na różnych podłożach. Nalepki są bardzo łatwe w aplikacji, za to znaki na płytce PCV charakteryzują się dużą trwałością i odpornością np. na uszkodzenia.

Inne oznaczenia w WC

Warto zadbać nie tyko o tabliczki na toalety. W ogólnodostępnych ubikacjach sprawdzi się również oznakowanie innego typu, np. znaki wskazujące, czego nie można wrzucać do toalety, a także znaki przypominające o myciu rąk oraz instrukcje mycia i dezynfekcji rąk.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: