Włączanie się do ruchu – najważniejsze zasady

Włączanie się do ruchu – najważniejsze zasady

5 lipca 2022

Kiedy, w świetle przepisów, ma miejsce włączanie się do ruchu i jakich zasad należy przestrzegać, wykonując manewr.

Na czym polega włączanie się do ruchu?

O manewrze włączania się do ruchu mówi art. 17 Kodeksu drogowego. Zgodnie z nim włączanie się do ruchu następuje przy:

  1. rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się, które nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego (włączaniem się do ruchu nie jest więc np. ruszanie ze skrzyżowania po zapaleniu się zielonego światła, ruszanie po otwarciu szlabanu);
  2. wjeżdżaniu:

  • na drogę z nieruchomości, obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną (czyli np. ze stacji benzynowej, parkingu, zajazdu lub innego obiektu gastronomicznego, prywatnej posiadłości, drogi wewnętrznej);
  • na drogę ze strefy zamieszkania;
  • na drogę twardą z drogi gruntowej;
  • na drogę z pola;
  • na jezdnię z pobocza, chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów – z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

Włączaniem się do ruchu nie jest zmiana pasa (z wyjątkiem pasa powolnego) i wjazd z drogi podporządkowaną na drogę z pierwszeństwem.

Włączanie się do ruchu – zasady

Przy włączaniu się do ruchu kierowca ma obowiązek:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom i uczestnikom ruchu.

Czy trzeba przepuścić autobus włączający się do ruchu?

Przepisy jasno mówią, że zbliżając się do przystanku autobusowego lub trolejbusowego na obszarze zabudowanym, kierowca ma obowiązek zmniejszyć prędkość, a jeśli to konieczne – zatrzymać się, umożliwiając kierowcy autobusu lub trolejbusu włączenie się do ruchu, jeżeli kierunkowskazem sygnalizuje on zamiar zmiany pasa ruchu lub wyjechania z zatoki na jezdnię.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku autobusu szkolnego. Zbliżając się do miejsca postoju takiego autobusu, kierowca ma obowiązek:

  • zatrzymać się (o ile kierujący autobusem podał sygnał zatrzymania),
  • zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, jeśli kierowca autobusu sygnalizuje zamiar wjazdu na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu.

Zarówno w przypadku autobusu miejskiego, jak i autobusu szkolnego, kierowca takiego pojazdu może wjechać na sąsiedni pas ruchu dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: