Oznakowanie poziome przejść dla pieszych – znak P-10

Oznakowanie poziome przejść dla pieszych – znak P-10

15 lipca 2022

W celu oznaczenia miejsc przeznaczonych do przechodzenia pieszych w poprzek drogi stosuje się znaki drogowe (znak informacyjny D-6) oraz poziome (znak P-10, tzw. zebra). W jakich miejscach wyznacza się pasy, jak szerokie powinny być linie zebry i czy przejście zawsze musi być oznaczone znakiem P-10?

Lokalizacja przejścia dla pieszych

Wybór miejsca, w którym ma być wytyczone miejsce dla pieszych, powinien być dokonany po przeprowadzeniu analizy warunków drogowych i możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu. Należy przy tym uwzględnić w szczególności warunki, w jakich odbywa się ruch pieszych i pojazdów, oraz natężenie i strukturę rodzajową ruchu pieszych. W rejonach skrzyżowań zaleca się lokalizować przejścia w miejscach umożliwiających zatrzymanie pojazdów między przejściem a krawędzią jezdni poprzecznej, czyli w odległości minimum 5 m od tej krawędzi (szczególnie w przypadku wlotów dróg równorzędnych i podporządkowanych).

Znak P-10

Znak P-10 stosuje się do oznaczenia powierzchni jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska tramwajowego, przeznaczonej do poprzecznego ruchu pieszych. Powierzchnię przejścia wyznaczają linie (zebra), a ich długość stanowi szerokość przejścia. Przejścia wyznacza się prostopadle do osi jezdni (torowiska tramwajowego lub drogi dla rowerów), dopuszcza się również wyznaczenie przejść ukośnie, ale skos nie może być większy niż 1:3. Malując znak, należy zwrócić uwagę, by skrajna linia zebry nie stykała się z krawędzią jezdni.

Szerokość zebry

Szerokość przejścia, którego powierzchnię wyznacza znak P-10, wynosi 4 m. W obszarze zabudowanym przepisy dopuszczają wytyczenie przejścia węższego, przy czym szerokość zebry nie może być mniejsza niż 2,5 m. Uwzględniając warunki, w jakich odbywa się ruch, należy odpowiednio zwiększać szerokość przejścia, jednak maksymalnie do 16 m.

Linia warunkowego zatrzymania (P-14) przed przejściem

Przed przejściem dla pieszych znajdującym się między skrzyżowaniami oraz na skrzyżowaniach na wlotach drogi z pierwszeństwem umieszcza się znak poziomy P-14. Zaleca się, aby znak ten umieszczany był również przed przejściami dla pieszych wyznaczonymi na wlotach dróg podporządkowanych oaz na skrzyżowaniach dróg równorzędnych.

Czy na przejściu dla pieszych zawsze musi być zebra (znak P-10)?

W świetle przepisów przejście dla pieszych może być oznakowane tylko znakami pionowymi. Dopuszczalne jest to, jeśli nawierzchnia jezdni nie nadaje się do umieszczenia znaku poziomego P-10. Znaki D-6 umieszcza się po obu stronach drogi, zalecana się, aby były to znaki dwustronne.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: