Symbol roweru – znaki poziome P-23 i P-17

Symbol roweru – znaki poziome P-23 i P-17

7 sierpnia 2022

Kiedy stosuje się symbol roweru i jakie są zasady umieszczania znaków poziomych P-23 i P-27?

Symbol roweru – w jakich miejscach może być stosowany?

Znak P-23 stosuje się do oznaczania:

  • dróg dla rowerów
  • pasów ruchu dla rowerów,
  • śluz dla rowerów.

Drogi przeznaczone dla pieszych i rowerzystów oznakowuje się dwoma znaki – P-23 i P-26.

Wymiary piktogramu

Wymiary piktogramu to 110 x 200 cm. W przypadku, gdy nie jest możliwe umieszczenie znaku P-23 w pełnych wymiarach, stosuje się jego odmianę mini (o wymiarach 0,715 x 130 cm).

Zasady stosowanie oznakowania poziomego P-23

  • Symbol roweru (w wersji pełnowymiarowej lub mini) w śluzie dla rowerów umieszcza się na przedłużeniu każdego z pasów jezdni, z wyjątkiem pasa ruchu dla rowerów.
  • Na drogach dla rowerów znak P-23 stanowi uzupełnienie znaku pionowego C-13 „droga dla rowerów”, który stosuje się w celu wyeliminowania z drogi pojazdów innych niż rowery i ustawia bezpośrednio przy wjeździe na drogę dla rowerów. Symbol roweru umieszcza się na początku tej drogi, bezpośrednio za każdym skrzyżowaniem oraz za miejscem doprowadzającym ruch rowerowy do tej drogi.
  • Na pasie ruchu dla rowerów znak P-23 stosuje się samodzielnie lub jako uzupełnienie łącznie ze znakiem F-19 „pas ruchu dla określonych pojazdów”. Piktogram umieszcza się na początku pasa ruchu dla rowerów i powtarza na całej długości tego pasa – nie rzadziej niż co 50 m oraz bezpośrednio za każdym skrzyżowaniem.
  • Na drogach dla rowerów i pieszych, oznakowanych pionowymi znakami nakazu C-13/16 z symbolami oddzielonymi kreską pionową, symbol roweru umieszcza się analogicznie jak na drogach dla rowerów.
  • Na dwukierunkowych drogach dla rowerów znak P-23 umieszcza się po prawej stronie drogi, w odrębnym przekroju dla każdego kierunku ruchu.

Znak P-27

Znak „kierunek i tor ruchu rowerów” można stosować na jezdni, z wyjątkiem pasa ruchu dla rowerów, śluzy dla rowerów, przejazdu dla rowerzystów. Umieszcza się go na wylocie ze skrzyżowania i powtarza nie rzadziej niż co 50 m.

Koniec drogi dla rowerów

W miejscu, w którym kończy się droga dla rowerów, ustawia się znak C-13a. Nie stosuje się go, jeśli kontynuacją drogi dla rowerów jest droga dla rowerów i pieszych, droga dla pieszych albo strefa zamieszkania. Znaku C-13a nie stosuje się również, jeśli został zastosowany znak zakazu B-1 lub B-9. W miejscu połączenia z drogą dla pieszych umieszcza się odpowiednią odmianę znaku C-13/16.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: