Rakotwórczość – piktogramy CLP

Rakotwórczość – piktogramy CLP

16 sierpnia 2022

Jakimi piktogramami CLP oznakowuje się substancje lub mieszaniny, które powodują powstawanie raka lub zwiększają jego występowanie?

Rakotwórczość – piktogramy CLP a kategorie zagrożenia

Kategorie zagrożeń

  • Kategoria 1 – substancje, co do których wiadomo lub istnieje domniemanie, że są rakotwórcze dla człowieka. Substancję klasyfikuje się do tej kategorii na podstawie danych epidemiologicznych lub wyników badań przeprowadzonych na zwierzętach.
    • Kategoria 1A – jeżeli substancja ma potencjalne działanie rakotwórcze dla ludzi, a dowody przemawiające za tą klasyfikacją opierają się przede wszystkim na danych dotyczących ludzi.
    • Kategoria 1B – jeżeli zakłada się, że substancja ma potencjalne działanie rakotwórcze dla ludzi, a dowody przemawiające za tą klasyfikacją opierają się przede wszystkim na badaniach przeprowadzonych na zwierzętach.
  • Kategoria 2 – substancje, co do których podejrzewa się, że są rakotwórcze dla człowieka (na podstawie dowodów uzyskanych z informacji dotyczących ludzi lub badań przeprowadzanych na zwierzętach, które jednak nie są wystarczająco przekonujące, by umieścić substancję w kategorii 1A lub 1B).

Rakotwórczość – piktogramy i inne elementy oznakowania

Do oznakowania substancji o działaniu rakotwórczym (kategoria 1, kategoria 2) stosuje się piktogram GHS 008 „produkt poważnie zagrażający zdrowiu”.

 Kategoria 1 (1A, 1B)
Hasło ostrzegawczeNiebezpieczeństwo
Zwrot określający zagrożenieH350: Może powodować raka (podać drogę narażenia, jeżeli definitywnie udowodniono, że inna droga narażenia nie powoduje zagrożenia)
Zwrot określający środki ostrożności: ZapobieganieP201, P202, P280
Zwrot określający środki ostrożności: ReagowanieP308 + P313
Zwrot określający środki ostrożności: PrzechowywanieP405
Zwrot określający środki ostrożności: UsuwanieP501
 Kategoria 2
Hasło ostrzegawczeUwaga
Zwrot określający zagrożenieH351: Podejrzewa się, że powoduje raka (podać drogę narażenia, jeżeli definitywnie udowodniono, że inna droga narażenia nie powoduje zagrożenia).
Zwrot określający środki ostrożności: ZapobieganieP201, P202, P280
Zwrot określający środki ostrożności: ReagowanieP308 + P313
Zwrot określający środki ostrożności: PrzechowywanieP405
Zwrot określający środki ostrożności: UsuwanieP501

Zwroty określające środki ostrożności

  • P201 – Przed użyciem zapoznać się ze specjalnymi środkami ostrożności.
  • P202 – Nie używać przed zapoznaniem się i zrozumieniem wszystkich środków bezpieczeństwa.
  • P280 – Stosować rękawice ochronne/odzież ochronną/ ochronę oczu/ochronę twarzy.
  • P308 + P313 – W PRZYPADKU narażenia lub styczności: + Zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza.
  • P405 – Przechowywać po zamknięciem.
  • P501 – Zawartość/pojemnik usuwać do …

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: