Infrastruktura techniczna budynku – jakie znaki?

Infrastruktura techniczna budynku – jakie znaki?

30 sierpnia 2022

Infrastruktura techniczna to wszystkie instalacje urządzenia, które umożliwiają korzystanie z obiektu. Znaki mogą przekazywać informacje dotyczące poszczególnych elementów infrastruktury, np. ich usytuowania, wymaganych środków bezpieczeństwa itp. Jakie tabliczki przydadzą się do oznakowania jej elementów?

Tablice urządzeń elektrycznych

Rozporządzenie w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych wskazuje, że obiekty z zainstalowanymi urządzeniami energetycznymi oraz urządzenia energetyczne oznakowuje się w sposób umożliwiający ich jednoznaczną identyfikację. Do ich oznakowania stosuje się tablice z charakterystycznym piktogramem przedstawiającym piorun oraz krótkim tekstem. Znaki urządzeń elektrycznych można podzielić na cztery grupy:

  • ostrzegawcze,
  • zakazu,
  • nakazu,
  • informacyjne.

Tablice orientacyjne sieci wodociągowej i gazowe

Elementami oznakowania infrastruktury technicznej są także tablice orientacyjne dla sieci wodociągowych i gazowych. Zawierają one istotne informacje dotyczące planów sieci i lokalizacji różnych jej elementów, co jest pomocne np. w przypadku awarii lub prac serwisowych. Tabliczki wodociągowe wykonuje się zgodnie z polską normą PN-86 B-09700 (norma została wycofana, jednak – zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – można stosować normy wycofane). Do oznakowania sieci gazowych wykorzystuje się znaki odpowiadające normie branżowej BN-80 8975-02.02.

  • Tabliczki gazowe:
  • Tabliczki sieci wodociągowych (czerwone dla oznaczenia hydrantu, białe wskazujące elementy łącza wodociągowego):

Infrastruktura techniczna budynku – inne oznaczenia dla rurociągów

Do oznakowania rurociągów stosuje się nie tylko tabliczki orientacyjne, ale również inne znaki, które ułatwiają prace serwisowe i wpływają na bezpieczeństwo podczas ich eksploatacji. Szczególnie w przypadku transportu substancji niebezpiecznych bardzo ważne jest oznakowanie odpowiednimi znakami ostrzegawczymi.

Przykładowe tabliczki do oznakowania rurociągów:

Znaki ułatwiające segregację odpadów

Chociaż Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) obowiązuje w Polsce już od kilku lat, prawidłowa segregacja wielu osobom wciąż nastręcza kłopotów. Warto przypomnieć, że niestosowanie się do WSSO wiąże się z wyższymi opłatami za wywóz śmieci. W miejscach pracy i w budynkach użyteczności publicznej kosze powinny być odpowiednio oznakowane (kolor niebieski – papier, zielony – szkło, żółty – metale i tworzywa sztuczne, brązowy – odpady bio, czarny – odpady zmieszane). Oprócz tego przy pojemnikach na odpadki warto umieszczać „ściągi” – tabliczki z informacjami, do którego kosza należy wyrzucać dany typ odpadów.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: