Strzałki naprowadzające w oznakowaniu poziomym dróg
Malowane na nawierzchni jezdni strzałki naprowadzające uprzedzają kierowców o konieczności opuszczenia pasa ruchu, po którym się poruszają. Jakie są rodzaje strzałek naprowadzających, gdzie i w jaki sposób są umieszczane na drogach?
Strzałki naprowadzające – zastosowanie
Strzałki naprowadzające wskazują, że pas ruchu, na którym się znajdują, kończy się lub na dalszym odcinku przeznaczony jest tylko dla określonych pojazdów. Malowane są białymi farbami drogowymi, które muszą zapewniać oznakowaniu poziomemu odpowiednią widoczność i odblaskowość, trwałość, odporność na zabrudzenia i ścieranie itp. Umieszcza się je na pasach ruchu:
- zanikających,
- dla autobusów (na początkowych ich odcinkach),
- włączania.
Sposób umieszczania strzałek na pasach ruchu
Powinny być umieszczone na pasie ruchu tak, aby oś geometryczna strzałki pokrywała się z osią pasa, w odległościach malejących i w kierunku jazdy. Zgodnie z przepisami ich liczba nie powinna być mniejsza niż trzy, a pierwsza z nich powinna być namalowana możliwie jak najdalej od miejsca, w którym zanika pas ruchu.
Odległości między kolejnymi strzałkami: a, 2a, 3a, 4a, gdzie a to odległość ostatniej strzałki od końca pasa i wynosi:
- 15 m (drogi o dopuszczalnej prędkości 70 km/h),
- 25 (pozostałe drogi).
Jeżeli pas włączenia jest krótki, wartość a można zmniejszyć odpowiednio do 10 i 15 m.
Na pasach ruchu dla autobusów strzałki rozmieszcza się w równych odstępach – co 30 m, na przemian ze znakiem poziomym „BUS”.
Strzałki naprowadzające – rodzaje
Strzałka naprowadzająca w lewo (znak P-9a)
Strzałki naprowadzające w lewo umieszcza się na końcu pasa włączania, a także:
- wyjątkowo, jeśli warunki terenowe uniemożliwiają kontynuację prawego pasa ruchu – na prawych skrajnych pasach ruchu, które zanikają albo przeznaczone są tylko dla niektórych typów pojazdów;
- można je stosować na końcu pobocza utwardzonego o szerokości minimum 1,5 m – szczególnie na odcinkach o intensywnym ruchu pojazdów, które mają obowiązek poruszać się po poboczu.
Strzałka naprowadzająca w prawo (znak P-9b)
Znak P-9b maluje się na lewych skrajnych pasach ruchu, które zanikają lub są przeznaczone tylko dla niektórych typów pojazdów. Na drogach dwukierunkowych umieszczane są na końcu dodatkowego pasa ruchu.