Tablice uchylne U-24 – do czego służą?

Tablice uchylne U-24 – do czego służą?

12 września 2022

Tablice uchylne z elementami odblaskowymi to urządzenia BRD stosowane do zabezpieczenia robót drogowych. Kiedy się je stosuje?

Roboty prowadzone w pasie drogowym powinny być odpowiednio zabezpieczone – znakami i urządzeniami, które są dobrze widoczne w każdych warunkach, zarówno w nocy, jak i w dzień. Urządzenia BRD ostrzegają kierowców m.in. o zwężonych pasach ruchu, przeszkodach na jezdni itp. Tablice uchylne U-24 stosowane są do tymczasowej organizacji ruchu dla uzupełnienia:

  • linii dzielących pasy ruchu przeciwbieżnego,
  • linii dzielących współbieżne pasy ruchu.

Tablice uchylne z elementami odblaskowymi – wymagania

Tablice uchylne zbudowane są z korpusu (podstawy) barwy żółtej lub żółto-zielonej fluorescencyjnej i elementu zginającego się (uchylnego) barwy czerwonej. Na podstawie powinien znajdować się prostokątny odbłyśnik o powierzchni min. 400 mm2, natomiast na czerwonej tablicy – odbłyśnik w kształcie koła lub kwadratu o średnicy/boku min. 40 mm. Konstrukcja urządzenia musi być odporna na uszkodzenia, do których może dojść np. wskutek najechania pojazdu. Elementy nie powinny podczas zgięcia załamywać się ani odkształcać trwale w sposób, który powodowałby trwałe (nawet częściowe) zasłonięcie odbłyśników.

Odbłyśniki barwy żółtej i korpusy barwy żółtej lub żółto zielonej fluorescencyjnej powinny spełniać wymagania określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (tabele 6.3 i 6.4).

Nie tylko tablice uchylne – jakie jeszcze urządzenia BRD stosuje się do zabezpieczania robót?

Oprócz tablic uchylnych U-24 do zabezpieczania robót stosuje się:

  • zapory drogowe U-20 (do wygradzania miejsc prowadzenia robót),
  • tablice kierujące U-21 (do oznaczania krawędzi, np. zwężonego pasa ruchu, zajętego pobocza itp.),
  • taśmy ostrzegawcze U-22 (do wygradzania robót poza jezdnią),
  • pachołki U-23 (np. do awaryjnego oznaczania miejsc niebezpiecznych, wyznaczania skosów, zabezpieczania świeżo malowanych znaków poziomych),
  • separatory ruchu U-25 (m.in. do wyznaczania zwężonych pasów ruchu),
  • tablice ostrzegawcze U-26,
  • tablice zamykające U-26a – U-26d,
  • tablice wcześnie ostrzegające U-27,
  • elementy odblaskowe,
  • światła ostrzegawcze.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: