Substancje powodujące korozję metali – oznakowanie CLP

Substancje powodujące korozję metali – oznakowanie CLP

19 września 2022

Korozja metalu to proces stopniowego niszczenia jego struktury. Proces ten może być spowodowany różnymi czynnikami, np. oddziaływaniem na metal niektórych substancji. W jaki sposób – zgodnie z rozporządzeniem CLP – powinny być oznakowane substancje powodujące korozję metali?

Zgodnie  definicją znajdującą się w  Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, substancja lub mieszanina powodująca korozję metali to taka substancja lub mieszanina, która w wyniku oddziaływania chemicznego może powodować istotne uszkodzenia, a nawet zniszczenie metalu.

Kryteria dla substancji i mieszanin powodujących korozję metali

Substancje i mieszaniny powodujące korozję klasyfikuje się do jednej kategorii w obrębie klasy. Kryterium, które brane jest przy tym pod uwagę, to szybkość działania korodującego na powierzchnię stali lub aluminium. Substancję lub mieszaninę klasyfikuje się do tej kategorii, jeśli szybkość ta jest ona większa niż 6,25 mm na rok w temperaturze badania 55°C w przypadku badania obu metali.

W przypadku, gdy początkowe badanie stali lub aluminium wykaże, że badana substancja lub mieszanina ma działanie korodujące, nie jest wymagane przeprowadzenie kolejnego badania na powierzchni drugiego metalu.

Substancje powodujące korozję metali – elementy oznakowania

Do oznakowania substancji i mieszanin powodujących korozję metali stosuje się piktogram ostrzegawczy GHS05 (produkt żrący).

Hasło ostrzegawczeUwaga
Zwrot wskazujący rodzaj zagrożeniaH290: Może powodować korozję metali
Zwrot wskazujący środki ostrożności ZapobieganieP234: Przechowywać wyłącznie w oryginalnym opakowaniu
Zwrot wskazujący środki ostrożności ReagowanieP390: Usunąć wyciek, aby zapobiec szkodom materialnym
Zwrot wskazujący środki ostrożności PrzechowywanieP406: Przechowywać w pojemniku odpornym na korozję/… o odpornej powłoce wewnętrznej

Substancje powodujące korozję metali, niedziałające żrąco na skórę i oczy

W przypadku substancji i mieszanin zaklasyfikowanych jako powodujące korozję metali, ale które nie zostały zaklasyfikowane jako działające żrąco na skórę lub powodujące poważne uszkodzenia oczu (kategoria 1) i które są w stanie gotowym i w opakowaniu, do stosowania przez konsumentów, nie muszą mieć na etykiecie piktogramu określającego rodzaj zagrożenia GHS05.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: