Linie ciągłe na drodze – rodzaje ciągłych linii segregacyjnych i ich znaczenie
Linie segregacyjne oddzielają od siebie pasy ruchu i wskazują kierowcom, w którym miejscu zmiana pasa jest dozwolona, a w którym nie. Jakie linie ciągłe mogą występować na drodze i kiedy się je stosuje?
Linie ciągłe na drodze
Segregacyjne linie ciągłe na drodze oddzielają od siebie pasy ruchu o tych samych lub przeciwnych kierunkach ruchu. Muszą być poprzedzone określonymi znakami poziomymi. Kierowcy powinni przede wszystkim pamiętać, że znaki P-2 i P-4 oznaczają zakaz przejeżdżania przez linie i najeżdżanie na nie. Jeśli znajdują się na jezdni, niedozwolone jest m.in. wyprzedzanie, które wymaga najechania lub przejechania przez linię, a także zmiana pasa ruchu, np. przed sygnalizacją świetlną.
P-2a „linia pojedyncza ciągła – wąska”
Znak P-2a oddziela od siebie pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku niezależnie od dopuszczalnej prędkości na drodze. Długość linii pojedynczej ciągłej – wąskiej powinna wynosić co najmniej 20 m. Znak P-2a powinien być poprzedzony znakiem poziomym P-6 („linia ostrzegawcza”). W obszarze zabudowanym, na drogach o dopuszczalnej prędkości do 60 km/h może być poprzedzony również znakiem P-1b („linia pojedyncza przerywana – krótka”). Po znaku P-2a mogą występować znaki:
- P-1a („linia pojedyncza przerywana – długa”),
- P-1b (linia pojedyncza przerywana – krótka”),
- P-1d („linia pojedyncza przerywana – prowadząca wąska),
- P-3b („linia jednostronnie przekraczalna – krótka”).
P-2b „linia pojedyncza ciągła – szeroka”
Znak P-2b stosuje się do oddzielenia pasów ruchu przeznaczonych do jazdy w tym samym kierunku niezależnie od dopuszczalnej prędkości na drodze, jako linię poprzedzającą lub kontynuującą linię P-1c („linia pojedyncza przerywana – wydzielająca”), a także do wydzielania pasów ruchu dla autobusów lub rowerów, przeznaczonych do jazdy w tym samym kierunku. Długość linii P-2b powinna wynosić co najmniej 20 m.
P-4 „linia podwójna ciągła”
Znak P-4 rozdziela przeciwne kierunki ruchu na odcinkach jezdni, na których należy wyeliminować przejeżdżanie pojazdów na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu, niezależnie od dopuszczalnej prędkości na drodze. Linie P-4 umieszcza się na trzy- i więcej pasmowych jezdniach dwukierunkowych, na których pasy ruchu są wyznaczone, na całej długości odcinka takiej jezdni.
Znak może być poprzedzony i mogą po nim następować znaki:
- P-1b,
- P-1e („linia pojedyncza przerywana – prowadząca szeroka”).
- P-3a („linia jednostronnie przekraczalna – długa”),
- P-3b,
- P-6.
Długość linii podwójnej ciągłej powinna wynosić co najmniej 20 m.