Co to jest przejście sugerowane?
Wśród zmian w Kodeksie drogowym, które obowiązują od września 2022 r., warto odnotować pojawienie się terminu przejść sugerowanych. Sprawdź, co to jest przejście sugerowane i jak z niego korzystać.
Przejście dla pieszych a przejście sugerowane
Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie drogowym przejście dla pieszych to powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przekraczania tych części drogi przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Do oznakowania przejść służy pionowy znak informacyjny D-6 oraz znak poziomy P-10, tzw. zebra. Natomiast przejście sugerowane to nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych.
Przejście sugerowane – jak je poznać i jak z niego korzystać?
Mówiąc o przejściach sugerowanych, warto poruszyć kwestię pierwszeństwa – obowiązują tu zasady inne niż w przypadku wyznaczonych przejść dla pieszych.
Piesi znajdujący się na przejściach i wchodzący na przejścia dla pieszych mają pierwszeństwo przed pojazdami. Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów na przejściu sugerowanym jest natomiast dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Co więcej, pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom. Przepisy wskazują także, że w takim wypadku do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów należy iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów.
Przejście sugerowane, jak wskazuje definicja znajdująca się w Kodeksie drogowym, nie jest w żaden sposób oznakowane. W jaki sposób je rozpoznać? Przede wszystkim musi być to miejsce, które zapewnia odpowiednią widoczność. Ministerstwo Infrastruktury wskazuje, że takie przejście może być oświetlone, powinno być także odpowiednio przystosowane technicznie, np. poprzez obniżony krawężnik czy system oznaczeń fakturowych. Na drogach pozamiejskich o przejściu sugerowanym powinien ostrzegać kierowców znak A-30 z tabliczką „PIESI”.
Czy przechodząc przez drogę dla rowerów trzeba korzystać z wyznaczonych przejść?
Zgodnie z przepisami pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów za przejście przez drogę dla rowerów w nieoznaczonym miejscu można zostać ukaranym mandatem w wysokości 200 zł. Przepisy dopuszczają jednak przekraczanie jezdni i dróg dla rowerów na przejściach sugerowanych, a w niektórych wypadkach także poza wyznaczonymi przejściami i przejściami sugerowanymi.