Znaki BHP na maszynach
Jakie znaki BHP mogą być umieszczane na maszynach w celu zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy?
Znaki BHP na maszynach – znaczenie
Eksploatacja różnego rodzaju urządzeń stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Aby je zminimalizować, stosuje się m.in. odpowiednie znaki BHP na maszynach.
Zgodnie z rozporządzeniem w spawie minimalnych wymagań dotyczących BHP w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy poprzez termin „maszyna” należy rozumieć wszelkie maszyny i urządzenia techniczne, narzędzia oraz instalacje użytkowane podczas pracy. Użytkowanie maszyn to wykonywanie wszelkich czynności związanych z maszyną, w szczególności jej uruchamianie lub zatrzymywanie, posługiwanie się nią, transportowanie, naprawianie, modernizowanie, modyfikowanie, konserwowanie i obsługiwanie, w tym także czyszczenie.
Maszyny a bezpieczeństwo pracowników
Przepisy wskazują, że pracodawca powinien podjąć działania mające na celu zapewnienie, że maszyny udostępnione pracownikom na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę są właściwe do wykonywania pracy lub odpowiednio przystosowane do jej wykonywania oraz mogą być użytkowane bez pogorszenia bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników. Przy dokonywaniu wyboru maszyn, należy brać pod uwagę specyficzne warunki i rodzaj wykonywanej pracy, zagrożenia istniejące w zakładzie lub miejscu pracy, a także dodatkowe zagrożenia związane z użytkowaniem maszyny. Obowiązkiem pracodawcy jest stosowanie odpowiednich rozwiązań, które minimalizują ryzyko związane z eksploatacją urządzeń, jeśli nie mogą być one użytkowane bez ryzyka dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników.
Znaki BHP na maszynach
Znaki zakazu
Znaki zakazu BHP wskazują, jakie zachowania są ze względów bezpieczeństwa niepożądane, np. nie przełączaj, zakaz szlifowania na mokro, zakaz smarowania urządzeń w ruchu, zakaz zdejmowania osłon podczas pracy urządzenia, ruchome części maszyny, zakaz naprawiania urządzeń w ruchu.
Znaki ostrzegawcze
Charakterystyczne żółte trójkąty z czarną obwódką to znaki, które ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z eksploatacją maszyn i urządzeń technicznych. Na maszynach umieszcza się takie znaki, jak np. uwaga! elementy ruchome, ryzyko zakleszczenia rąk, niebezpieczeństwo porażenia, niebezpieczeństwo obcięcia palców, ostrzeżenie przed automatycznym uruchamianiem się, ostrzeżenie przed ruchomymi rolkami.
Znaki nakazu
Znaki nakazu przekazują informację, jak należy zachowywać się lub jakie czynności należy podejmować podczas użytkowania maszyn. Mogą również dotyczyć koniecznych środków ochrony indywidualnej. To takie znaki jak np. przeczytaj instrukcję, stosuj ochronę słuchu, nakaz stosowania przyciemnianych gogli ochronnych, nakaz podłączenia uziemienia, nakaz stosowania osłony, stosuj osłonę nastawną.