Oznakowanie przestrzenne – gdzie sprawdzają się znaki 3D?
Co to jest oznakowanie przestrzenne i kiedy warto stosować tego rodzaju znaki?
Kiedy sprawdzają się znaki przestrzenne?
Oznakowanie przestrzenne nie jest oddzielną kategorią znaków – to rodzaj podłoża. Znaki 3D, w odróżnieniu od tradycyjnych, płaskich tabliczek, mają formę bryły, a konkretnie graniastosłupa o podstawie trójkąta równobocznego. Mogą być mocowane na wolnostojących słupkach albo na ścianach budynków itp. – wówczas piktogramy nanosi się na specjalnie wygięte podkłady, które odstają od ściany (takie znaki przypominają nieco chorągiewki). Przestrzenny kształt sprawia, że takie znaki są lepiej widoczne. Oznakowanie 3D sprawdza się szczególnie w tych miejscach, w których płaskie płytki lub naklejki z piktogramami nie są dość widoczne lub przesłaniają je elementy konstrukcyjne, krzewy itp.
Do oznaczania jakich miejsc można wykorzystać znaki 3D?
Znaki 3D można dostrzec z różnych pozycji, nie tylko stojąc naprzeciwko nich. Może to być bardzo istotne w sytuacji zagrożenia, kiedy bardzo ważnym elementem jest dobra widoczność oznakowania i liczy się czas działania. Dzięki oznakowaniu przestrzennemu łatwiej i szybciej zlokalizować np. sprzęt niezbędny przy akcji ratowniczej czy drogę do wyjścia ewakuacyjnego itd., jeśli znajduje się on w miejscu, w którym widoczność zwykłych tabliczek jest ograniczona. Znaki 3D mogą być przydatne zarówno dla użytkowników budynków, jak i służb ratunkowych.
Warto pamiętać, że jednym z obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest prawidłowe oznakowanie budynków. Zgodnie z przepisami właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów mają obowiązek wyposażenia go w odpowiednie znaki, które spełniają wymagania Polskich Norm.
Znaki przestrzenne – przykłady
W formie przestrzennej można wykonać właściwie każdy znak. Najczęściej profile 3D stosuje się do wykonywania znaków ochrony ppoż. oraz znaków ewakuacyjnych. Sprawdzają się m.in. do oznaczania:
- miejsc lokalizacji hydrantów wewnętrznych,
- miejsc lokalizacji hydrantów zewnętrznych,
- dróg pożarowych,
- miejsc zbiórki do ewakuacji (punktów zbornych),
- miejsc lokalizacji sprzętu przeciwpożarowego (w tym gaśnic, alarmów pożarowych itp.),
- wyjść ewakuacyjnych,
- miejsc lokalizacji sprzętu ratowniczego (np. nosze, pierwsza pomoc, prysznic do przemywania oczu, defibrylator, telefon alarmowy).