Tymczasowe ogrodzenia budowlane – rodzaje i przeznaczenie
Ogrodzenia budowlane – sprawdź, co warto wiedzieć na temat płotów tymczasowych przed rozpoczęciem budowy. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć roboty budowlane i jakie wymagania powinny spełniać ogrodzenia przenośne.
Zabezpieczenie terenu budowy w świetle przepisów
Teren budowy jest miejscem potencjalnie niebezpiecznym. Zagrożenia stwarzają m.in. ciężki sprzęt, głębokie wykopy czy prace na wysokościach. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, stosuje się różnego rodzaju rozwiązania techniczne, a także środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Trzeba jednak pamiętać, że plac budowy może stanowić zagrożenie również dla osób postronnych. Z tego powodu tak ważne jest ograniczenie dostępu do miejsca, w którym prowadzone są prace budowlane, osobom nieupoważnionym. Obowiązek zabezpieczenia terenu budowy jest regulowany prawnie. Odpowiednie zapisy znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie BHP podczas wykonywania robót budowlanych. Zgodnie z przepisami przed rozpoczęciem prac budowlanych należy wykonać zagospodarowanie terenu budowy, m.in. w zakresie ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych. W rozporządzeniu znajduje się zapis mówiący, że teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym. Prawo budowlane wskazuje natomiast, że jednym z podstawowych obowiązków kierownika budowy jest odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy oraz podejmowanie niezbędnych działań uniemożliwiających wstęp na budowę osobom nieupoważnionym.
Czy na budowę ogrodzenia tymczasowego trzeba mieć pozwolenie?
Ogrodzenie budowlane jest ważnym elementem zabezpieczenia placu budowy. Czy, aby postawić płot tymczasowy trzeba mieć pozwolenie? W większości przypadków nie jest to konieczne. Zgodnie z ustawą ‘Prawo budowlane’, budowa ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę. Faktu ustawienia tego rodzaju przenośnego ogrodzenia nie trzeba również zgłaszać odpowiednim organom. Warto również wiedzieć, że pozwolenie na budowę i zgłoszenia nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych.
W przypadku ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m nie jest wymagana decyzja o pozwoleniu na budowę, natomiast należy to zgłosić. Zgłoszenie dokonuje się organowi administracji architektoniczno-budowlanej przed terminem planowanego rozpoczęcia robót. Należy w nim określić rodzaj, zakres miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może:
- w ciągu 21 dni od doręczenia zgłoszenia wnieść sprzeciw – jeżeli sprzeciw nie został wniesiony, można przystąpić do wykonywania robót;
- z urzędu, przed upływem 21 dni, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.
Ogrodzenia przestawne i płoty budowlane – wymagania techniczne
Zgodnie z zapisami rozporządzenia w sprawie BHP podczas wykonywania robót budowlanych ogrodzenia na budowę wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla ludzi. Wysokość płotu budowlanego powinna wynosić co najmniej 1,50 m.
Przepisy dotyczące ogrodzeń znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 41 ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Warto również zwrócić uwagę, że przepisy zabraniają umieszczania na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,80 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów.
Ustawiając ogrodzenie przenośne do zabezpieczenia terenu budowy, należy zadbać, by było one przede wszystkim stabilne. Z płotu nie powinny wystawać druty i inne ostre elementy, które stanowią potencjalne zagrożenie dla zwierząt i ludzi.
Ogrodzenie tymczasowe ażurowe
Do zabezpieczenia placu budowy można wykorzystać m.in. przestawne płoty ażurowe wykonane z odpornej na korozję rury ocynkowanej. To uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia wygrodzenie przestrzeni o dowolnym kształcie i metrażu. Poszczególne przęsła można łączyć ze sobą na różne sposoby, np. klamrami, trytytkami itp. Dzięki lekkiej konstrukcji ogrodzenie łatwo zamontować, a po ukończeniu prac – równie łatwo zdemontować. Przęseł nie trzeba wkopywać w ziemię – wystarczy podstawa (stopa) drogowa. Wybór podstaw o odpowiednich parametrach jest gwarancją stabilności płotu. Ogrodzenie można uzupełnić bramą budowlaną o podobnej konstrukcji. Brama tymczasowa umożliwia bezproblemowy wjazd i wyjazd pojazdów na budowę.
Ogrodzenie terenu jest konieczne ze względu na obowiązujące przepisy. Przede wszystkim ma chronić osoby z zewnątrz przed zagrożeniami występującymi na placu budowy. Zabezpieczenie terenu istotne jest również z innych względów. Płot, ograniczając dostęp osobom nieupoważnionym, zmniejsza ryzyko aktów wandalizmu czy kradzieży sprzętu z budowy.
Jak zabezpieczyć teren, jeśli nie ma możliwości ogrodzenia budowy?
Plac budowy powinien być odpowiednio zabezpieczony przed wejściem osób trzecich. Najczęściej teren zabezpiecza się, ustawiając ogrodzenie budowlane tymczasowe. Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych dopuszcza innego rodzaju zabezpieczenia. Zgodnie z zapisami znajdującymi się w tym rozporządzeniu, jeśli nie ma możliwości ogrodzenia terenu budowy lub robót, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych. W razie potrzeby należy również zapewnić stały nadzór.
Balustrady do zabezpieczania wykopów
Ogrodzenie miejsc niebezpiecznych i umieszczenie napisów ostrzegawczych konieczne jest również w czasie wykonywania robót ziemnych. Jeśli wykopy prowadzone są w miejscach dostępnych dla osób niezatrudnionych przy tych robotach, to wokół wykopów pozostawionych na czas zmroku i w nocy należy ustawić balustrady zaopatrzone w światło ostrzegawcze koloru czerwonego. Bariery drogowe do zabezpieczenia wykopów powinny mieć poręcze na wysokości 1,10 m nad terenem. Wolna przestrzeń pomiędzy deską krawędziową a poręczą powinna być wypełniona w sposób zabezpieczający przed upadkiem. Balustrady umieszcza się je w odległości nie mniejszej niż 1 metr od krawędzi wykopu.
Niezależnie od ustawienia balustrad, jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa, wykopy powinny być szczelnie przykryte, w sposób uniemożliwiający wpadnięcie do wykopu. Jeśli wykop jest przykryty, do oznaczenia terenu robót – zamiast balustrad – można wykorzystać liny lub taśmy z tworzyw sztucznych. Takie elementy umieszcza się wzdłuż wykopu na wysokości 1,10 m i w odległości 1 metra od krawędzi wykopu.
Jeżeli teren, na którym prowadzone są roboty ziemne, nie może być ogrodzony, wykonawca powinien zapewnić stały dozór.
Zgodnie z przepisami teren budowy należy zabezpieczyć w sposób uniemożliwiający wejście osobom nieupoważnionym. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie stabilnego, niestwarzającego zagrożenia dla ludzi i zwierząt ogrodzenia przenośnego. Jeśli jednak ustawienie płotu nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie konieczności – zapewnić stały nadzór.
Ogrodzenie tymczasowe zabezpieczające teren budowy powinno mieć wysokość co najmniej 1,5 m. Należy pamiętać, że ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt.
Budowa ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia odpowiednim organom. W przypadku ogrodzeń, których wysokość przekracza 2,20 m, również nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia, należy jednak fakt budowy takiego płotu zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie na ogrodzeniach o wysokości mniejszej niż 1,80 m nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów. Warto pamiętać, że ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt.