Jak nie pomylić paliwa na stacji? Oznaczenia dla benzyny, oleju i gazu
Na stacjach benzynowych w UE stosowany jest zharmonizowany system oznaczania paliw. Obowiązuje on od 2018 r. Czy wiesz, jak wyglądają ujednolicone etykiety? Sprawdź nowe oznaczenie dla benzyny 95, ropy i gazu, z jakim można spotkać się na stacji benzynowej.
Rodzaje paliwa na stacji. Dlaczego wprowadzono nowe oznaczenia?
Benzyna 95- i 98-oktanowa, gaz, olej napędowy do silników diesla – oznaczenie paliwa na stacji nie powinno stanowić problemu dla kierowców. Aby zminimalizować ryzyko pomyłki, naklejki na dystrybutorach mają nie tylko symbole, ale również określone kolory. O ile takie oznakowanie jest jasne dla polskich kierowców, może nie być tak oczywiste dla kierowców z innych krajów (i analogicznie oznakowanie w innych krajach może być niejasne dla kierowców z Polski). Właśnie z tego powodu na terenie UE (i nie tylko) wprowadzono zharmonizowany system oznakowania paliwa.
Diesel, benzyna, gaz – dotychczasowe oznaczenie dystrybutorów na stacjach
- Zielona naklejka z symbolem PB95 lub PB98 dla benzyny.
- Czarna naklejka z symbolem ON dla oleju napędowego.
- Czerwona naklejka z symbolem LPG dla gazu.
Warto zauważyć, że oznaczenie kolorystyczne oleju czy benzyny może być inne w przypadku paliw premium, czyli ulepszonych paliw dystrybuowanych przez poszczególne stacje.
Zatankowanie niewłaściwego paliwa oznacza duży kłopot. Nowe etykiety mają zminimalizować ryzyko pomyłek.
Nowe oznaczenia na stacji paliw
Zgodnie z unijną Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE państwa członkowskie muszą zapewnić udostępnianie właściwych, spójnych i jasnych informacji dotyczących pojazdów silnikowych, które mogą być regularnie tankowane poszczególnymi paliwami wprowadzonymi na rynek lub ładowane w punktach ładowania. Warto podkreślić, że nowy system oznakowania paliw nie oznacza konieczności wycofania dotychczasowych symboli. Na dystrybutorach wciąż widoczne są kolorowe naklejki z oznakowaniem Pb, ON i LPG. Jednak oprócz nich stosuje się równocześnie nowe, ujednolicone etykiety. Nowe oznakowanie ma nie tylko ułatwiać tankowanie na wszystkich stacjach na terenie UE, ale również przekazuje istotne informacje dotyczące zawartości biokomponentów w paliwach.
Zharmonizowany system oznakowania paliw – jak wyglądają etykiety?
Wprowadzone przez UE etykiety utrzymane są w jednej kolorystyce – to białe znaki z czarną obwódką. Różnią się kształtem (koło, kwadrat, romb) i symbolem znajdującym się na znaku. Zgodnie z obowiązującymi normami naklejka umieszczana na dystrybutorze powinna mieć długość boku (lub średnicę) przynajmniej 30 mm, natomiast na pistolecie – 13 mm.
Benzyna
Dla oznaczenia dystrybutorów zawierających benzynę stosuje się znak w kształcie koła. Na naklejkach znajduje się symbol E oraz odpowiednie oznaczenie cyfrowe. Na dystrybutorach można spotkać się z naklejkami E5, E10 i E85. Litera E oznacza specyficzne biokomponenty zawarte w benzynie, natomiast liczby 5, 10 i 85 – maksymalną zawartość tych biokomponentów.
· E5 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów 5%. W ten sposób oznacza się benzynę Pb95 oraz Pb98.
· E10 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów 10%.
· E85 – paliwo zawierające aż 85% biokomponentów, przeznaczone do zasilania samochodów z napędem flexifuel.
Olej napędowy
Dla oleju napędowego zarezerwowany jest kwadrat. Wewnątrz kwadratowej etykiety znajduje się symbol B wraz z odpowiednim oznaczeniem cyfrowym lub symbol XTL. Tak jak w przypadku benzyny, liczba występująca po literze oznacza maksymalną zawartość biokomponentów.
- B7 – olej napędowy zawierający do 7% biokomponentów. Obecnie najpopularniejszy typ ON.
- B10 – olej napędowy zawierający do 10% biokomponentów.
- XTL – syntetyczny olej napędowy, wytworzony bez użycia ropy naftowej.
Paliwa gazowe
Paliwa gazowe to wodór, gaz ziemny, w tym biometan w postaci gazowej (sprężony gaz ziemny – CNG) i w postaci ciekłej (skroplony gaz ziemny), oraz gaz płynny (LPG). Do ich oznaczenia używa się naklejek w kształcie rombu. Na etykiecie znajduje się symbol odpowiedni dla danego typu paliwa gazowego.
· H2 – wodór.
· LPG – gaz płynny.
· CNG – sprężony gaz ziemny.
· LNG – skroplony gaz ziemny.
Gdzie jeszcze muszą być umieszczane nowe etykiety?
Wprowadzenie ujednoliconego systemu oznaczania paliw ma ułatwić kierowcom tankowanie i uniknąć pomyłek. Nowe etykiety umieszcza się jednak nie tylko na dystrybutorach i ich pistoletach. Oznakowanie powinno znajdować się również:
- na pojazdach silnikowych; etykiety umieszcza się na wszystkich korkach wlewu paliwa lub w bezpośrednim pobliżu tych korków (przepis dotyczy pojazdów silnikowych wprowadzonych na rynek po dniu 18 listopada 2016 r.);
- instrukcjach obsługi pojazdów silnikowych;
- w placówkach handlu pojazdami silnikowymi.
Długość boku (średnica) identyfikatora paliwa, umieszczonego w instrukcji obsługi pojazdu oraz na korku/klapce wlewu paliwa (lub w pobliżu tego korka lub klapki), powinna wynosić co najmniej 13 mm. Na terenach placówek handlowej prowadzącej sprzedaż pojazdów silnikowych minimalna długość boku (średnica) etykiety to 30 mm.
Nowe oznaczenia paliw na stacji – gdzie obowiązują?
Nowy system oznakowania obowiązuje od 2018 r. Etykiety stosowane są we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie są członkami UE (Norwegia, Islandia, Lichtenstein), a także w Turcji, Macedonii, Szwajcarii i Serbii.
Do oznakowania dystrybutorów i ich pistoletów wykorzystuje się naklejki o określonym kształcie geometrycznym. W odróżnieniu od powszechnie stosowanego oznakowania, nowe etykiety nie różnią się kolorami. To białe lub srebrne znaczki z czarną obwódką i czarnym symbolem. Identyfikator powinien być umieszczony w widocznym miejscu.
Do oznakowania benzyny stosuje się znak w kształcie koła. Na naklejce mogą znajdować się symbole E5, E10 lub E85, które wskazują na maksymalną zawartość biokomponentów w benzynie.
Do oznakowania diesla stosuje się znak w kształcie kwadratu. Na naklejce może być umieszczony symbol B7 lub B10, który wskazuje na maksymalną zawartość biokomponentów w oleju napędowym, lub symbol XTL oznaczający syntetyczny olej napędowy.
Dla oznakowania paliw płynnych stosuje się znak w kształcie rombu. W zależności od rodzaju paliwa w dystrybutorze na naklejce może znajdować się symbol H2, LPG, CNG lub LNG.
Etykiety umieszcza się na dystrybutorach i ich pistoletach, na pojazdach silnikowych wprowadzonych na rynek po dniu 18 listopada 2016 r. (na korku lub klapce wlewu paliwa albo w ich pobliżu), w instrukcjach obsługi pojazdów oraz na terenie placówek handlowych prowadzących sprzedaż pojazdów silnikowych.
Tak, normy podają minimalne wymiary dla nowych identyfikatorów:
– minimum 13 mm (średnica / długość boku) dla etykiet na pistoletach wydawczych, w instrukcjach obsługi pojazdu, na korkach lub klapkach wlewu paliwa (lub w ich pobliżu);
– minimum 30 mm (średnica / długość boku) dla etykiet znajdujących się na dystrybutorach i na terenach placówek handlowych sprzedających pojazdy silnikowe.
Nowe oznakowanie muszą mieć wszystkie pojazdy silnikowe wprowadzone na rynek po dniu 18 listopada 2016 r. Przepis dotyczy samochodów osobowych i dostawczych, samochodów ciężarowych, autobusów i autokarów, a także motocykli, motorowerów oraz pojazdów trój- i czterokołowych.