Holowanie samochodu – najważniejsze zasady

Holowanie samochodu – najważniejsze zasady

26 stycznia 2023

O jakich zasadach należy pamiętać, jeśli konieczne jest holowanie samochodu? Sprawdź najważniejsze zasady i przepisy.

O jakich zasadach należy pamiętać przy holowaniu samochodu?

  • Połączenie powinno być oznakowane biało-czerwonymi pasami lub zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej.
  • W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.

Pojazd holujący

Pojazd holowany

  • Musi być kierowany przez osobę mającą prawo jazdy (chyba że holowany jest w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim).
  • Połączony jest pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy (z wyłączeniem motocykla, który powinien być połączony połączeniem giętkim, w sposób umożliwiający łatwe odczepienie).
  • Oznaczony jest z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym (z wyjątkiem motocykla).  W okresie niedostatecznej widoczności ma włączone światła pozycyjne. Zamiast oznaczenia trójkątem dopuszczalne jest wysyłanie żółtych sygnałów błyskowych – w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
  • W przypadku holowania na połączeniu sztywnym musi być sprawny co najmniej jeden układ hamulców; na połączeniu giętkim – dwa układy.

Odległość między pojazdami

  • Nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym.
  • Od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim.

Kiedy zabronione jest holowanie samochodu?

Przepisy zabraniają holowania:

  • pojazdów o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach (chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia);
  • za pomocą połączenia giętkiego, jeśli w pojeździe holowanym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony;
  • więcej niż jednego pojazdu (z wyjątkiem pojazdu członowego);
  • pojazdem z przyczepą (naczepą);
  • na autostradzie (z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych).

Podsumowanie – jak przygotować pojazd do holowania?

Holowany samochód musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym, który umieszcza się z tyłu, po lewej stronie. W warunkach niedostatecznej widoczności konieczne są światła pozycyjne. Podczas holowania lina powinna być napięta. Oba pojazdy powinny sygnalizować manewry, np. skręt, zmianę pasa itd. W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów, hydropneumatycznym zawieszeniem, z napędem elektrycznym lub hybrydowym, należy sprawdzić w instrukcji, czy pojazd może być holowany.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: