Oznakowanie miejsca pracy – znaki BHP, znaki ewakuacyjne i ochrony ppoż.

Oznakowanie miejsca pracy – znaki BHP, znaki ewakuacyjne i ochrony ppoż.

2 lutego 2023

Oznakowanie miejsca pracy – o jakich tabliczkach należy pamiętać?

Oznakowanie miejsca pracy – ewakuacja i ochrona ppoż.

Drogi i wyjścia ewakuacyjne

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Właściwie rozmieszczone znaki ułatwiają orientację, co do przebiegu dróg ewakuacyjnych i usytuowania wyjść ewakuacyjnych. Dzięki temu możliwe jest szybkie i bezpieczne wydostanie się z budynku lub przedostanie się do bezpiecznej strefy w razie pożaru lub sytuacji zagrożenia. Trzeba również pamiętać o tabliczkach wskazujących miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych i miejsc zbiórki do ewakuacji.

Sprzęt ppoż., gaśnice i sprzęt ewakuacyjny

Znaki ochrony ppoż. pozwalają szybciej zlokalizować sprzęt niezbędny do akcji gaśniczej. Oprócz gaśnic i sprzętu przeciwpożarowego oznakowuje się m.in. hydranty wewnętrzne, a także miejsca usytuowania elementów sterujących urządzeniami ppoż. Tabliczki stosuje się również, aby wskazać miejsca, w których znajduje się sprzęt ewakuacyjne, taki jak drabiny ewakuacyjne, rękawy ewakuacyjne, pojemniki z maskami ucieczkowymi.

Oznakowanie miejsca pracy znakami BHP zakazu, nakazu, ostrzegawczymi i informacyjnymi

Miejsca usytuowania apteczek pierwszej pomocy i punktów pierwszej pomocy

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy i środków umożliwiających udzielenie pomocy przedmedycznej w razie wypadku. Punkty pierwszej pomocy i apteczki pierwszej pomocy powinny być oznakowane zgodnie z Polską Normą. Dodatkowo w takich miejscach powinny znajdować się instrukcje dot. udzielania pierwszej pomocy oraz wykaz pracowników do tego wyznaczonych i przeszkolonych w tym zakresie.

Miejsca, w których występują zagrożenia

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP miejsca, w których występują zagrożenia dla pracowników, oznakowuje się widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa zgodnymi z Polskimi Normami. O istniejących zagrożeniach mówią znaki ostrzegawcze. W zakładach pracy stosuje się również znaki zakazu i nakazu, które wskazują, jakie zachowania ze względów bezpieczeństwa są zabronione, a jakie pożądane. Ważnym elementem oznakowania są również tablice urządzeń elektrycznych.

Miejsca, w których należy stosować środki ochrony indywidualnej

Przepisy BHP zobowiązują pracodawcę do informowania pracowników o istniejących zagrożeniach, w szczególności takich, przed którymi chronić ich będą środki ochrony indywidualnej. Pracodawca ma również obowiązek przekazywania informacji o tych środkach i zasadach ich stosowania. Konieczność stosowania ŚOI sygnalizuje się m.in. odpowiednimi znakami nakazu.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: