Zwierzęta gospodarskie na drodze – oznakowanie i przepisy

Zwierzęta gospodarskie na drodze – oznakowanie i przepisy

6 kwietnia 2023

Sprawdzamy, jak oznakowuje się teren, na którym można spotkać zwierzęta gospodarskie na drodze, i co mówią przepisy na temat ruchu zwierząt na drogach.

Uwaga na zwierzęta – znaki ostrzegawcze

Funkcją znaków ostrzegawczych jest uprzedzanie o miejscach na drodze, w których kierujący powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na występujące lub mogące występować w tych miejscach niebezpieczeństwo. Wśród znaków z grupy A znajdują się znaki ostrzegające o możliwości napotkania na drodze zwierząt. Są to znaki A-18a „zwierzęta gospodarskie” i A-18b „zwierzęta dzikie”. Ustawia się je przed miejscami, w których zwierzęta znajdują ce się na drodze lub w jej pobliżu mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu.

Znak A-18a – zwierzęta gospodarskie na drodze

Znak A-18a stosuje się do oznaczenia miejsc, w których odbywa się regularny przepęd zwierząt gospodarskich wzdłuż lub w poprzek drogi. Takie znaki ustawia się np. przy ośrodkach hodowlanych, przy pastwiskach itp.

Ruch zwierząt – przepisy

Kwestie związane z ruchem zwierząt po drodze reguluje Kodeks drogowy. Zgodnie z jego zapisami pędzenie zwierząt powinno odbywać się po przeznaczonej do tego drodze. W przypadku braku takiej drogi pędzenie zwierząt może odbywać się po poboczu, a jeśli nie ma pobocza – po jezdni. Zwierzęta w stadzie mogą być pędzone po drodze tylko pod odpowiednim nadzorem, natomiast zwierzę pojedyncze musi być prowadzone na uwięzi.

Obowiązki osoby pędzącej zwierzęta. Jakie czynności są zabronione?

Poganiacz zwierząt ma obowiązek:

  • iść po lewej stronie pędzonych zwierząt;
  • w okresie niedostatecznej widoczności nieść latarkę ze światłem białym, widocznym z odległości co najmniej 150 metrów.

Przy pojeździe zaprzęgowym zwierzęta mogą być prowadzone luzem:

  • z prawej strony tego pojazdu;
  • w licznie nie większej niż 2 sztuki.

Zabronione jest pędzenie zwierząt:

  • po drodze oznaczonej znakami z numerami drogi międzynarodowej;
  • po innej drodze o nawierzchni twardej w okresie od zmierzchu do świtu;
  • po drodze o nawierzchni twardej osobie w wieki poniżej 13 lat;
  • w poprzek drogi w miejscu niewidocznym na dostateczną odległość.

Zabrania się również:

  • zatrzymywania zwierząt na jezdni;
  • zajmowania przez zwierzęta więcej niż prawej połowy jezdni albo drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub drogi dla rowerów.

Przepisy wskazują, że rada powiatu może wprowadzić zakaz pędzenia zwierząt na określonych drogach lub obszarach oraz w określonym czasie.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: