Kto może przeprowadzać kontrolę drogową?

Kto może przeprowadzać kontrolę drogową?

4 maja 2023

Sprawdzamy, kto może przeprowadzać kontrolę drogową i jakie uprawnienia mają służby podczas przeprowadzania takiej kontroli.

Zgodnie z art. 129 Kodeksu drogowego czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji. W ramach wykonywania tych czynności funkcjonariusz jest uprawniony m.in. do :

  • legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń,
  • sprawdzania wymaganych dokumentów,
  • sprawdzania stanu technicznego i wyposażenia pojazdu,
  • używania przyrządów kontrolno-pomiarowych i urządzeń rejestrujących,
  • zatrzymania (w przypadkach przewidzianych w ustawie) dokumentów, stwierdzających uprawnienie do kierowania pojazdem lub jego używania oraz karty kierowcy,
  • żądania poddania się przez kierującego pojazdem badaniu w celu ustalenia trzeźwości w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; warto wiedzieć, że przepis ten dotyczy także osoby, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła prowadzić pojazd.

Kto może przeprowadzać kontrolę drogową – inne służby

Warto wiedzieć, kto może przeprowadzać kontrolę drogową oprócz policji. Przepisy wskazują, że odpowiednie uprawnienia mają również:

  • Inspekcja Transportu drogowego – w przypadkach określonych w art. 129a Kodeksu drogowego, m.in. w odniesieniu do kierowców, którzy naruszyli przepisy bezpieczeństwa ruchu drogowego, oraz w zakresie badania w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie;
  • Straż gminna (miejska) – w gminach i w miastach, które utworzyły taką straż, w przypadkach określonych w art. 129b Kodeksu drogowego;
  • Straż Parku – funkcjonariusze Straży Parku mogą przeprowadzać kontrolę ruchu drogowego na terenach lasów lub parków narodowych, w stosunku do kierujących pojazdami niestosujących się do przepisów lub znaków drogowych obowiązujących na wskazanych obszarach, dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się lub postoju pojazdów;
  • Osoby działające w imieniu zarządcy drogi, w obecności policjanta lub inspektora Inspekcji Transportu Drogowego – w stosunku do pojazdów: w zakresie przestrzegania przepisów o wymiarach, masie lub nacisku osi; powodujących uszkadzanie lub niszczenie drogi; zanieczyszczających lub zaśmiecających drogę. W obecności strażnika gminnego (miejskiego) uprawnieni są do kontroli do pojazdów w zakresie przestrzegania przepisów o nacisku osi.

Sprawdź również, jak zachować się podczas kontroli drogowej!

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: