Apteczka podręczna – gdzie i kiedy warto ją mieć?
Szukasz odpowiedniej apteczki do przechowywania środków opatrunkowych itp. Dobrym wyborem może być apteczka podręczna. Sprawdź, kiedy warto się w nią zaopatrzyć.
Gdzie sprawdzi się apteczka podręczna? Jaką wybrać?
W miejscu pracy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami apteczka pierwszej pomocy musi znajdować się w każdym zakładzie pracy. Alternatywą do apteczek-szafek, przeznaczonych do zamocowania w jednym miejscu na stałe, mogą być apteczki podręczne z rączką (w formie walizeczki). Przeważnie mają one wbudowany wieszak, który umożliwia zawszenie ich na ścianie, w widocznym i ogólnodostępnym miejscu. W odróżnieniu od typowych apteczek zakładowych w razie konieczności łatwo zdjąć je z uchwytu i przenieść w miejsce, gdzie znajduje się osoba poszkodowana.
Apteczka podręczna do domu
W każdym miejscu może zdarzyć się wypadek, a jak pokazują statystyki wypadki w domu nie należą do rzadkości. Warto mieć pod ręką środki, które pomogą zabezpieczyć rany i urazy, np. w wyniku uderzenia, upadku czy poparzenia. Apteczka podręczna, czy to płócienna, czy w formie walizeczki, nie zajmuje dużo miejsca, ale pomieści wszystko, co potrzebne – również do domu będzie dobrym wyborem.
Na wakacjach, podczas wycieczek i aktywności fizycznych
Nagłe urazy czy pogorszenie samopoczucia w trakcie urlopu na pewno nie są miłym doświadczeniem, ale warto być na nie przygotowanym. Spakowanie apteczki jest szczególnie ważne, jeśli wybieramy się na łono natury, w miejsca bardziej odludne, w których znalezienie apteki może być problemem. W podróży sprawdzą się dobrze płócienne apteczki, wykonane z trwałego i wodoodpornego materiału. Są małe i lekkie – zmieszczą się do walizki, nie będą również obciążeniem np. w trakcie wędrówki po górach. Wygodnym rozwiązaniem są apteczki-plecaki i apteczki-torby.
Apteczka podręczna w samochodzie
Apteczka nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, ale dobrze ją mieć, aby w razie potrzeby móc udzielić pomocy poszkodowanym w kolizji. Do samochodu sprawdzą się zarówno apteczki plastikowe, jak i płócienne. I jedne, i drugie będą dobrze chronić środki opatrunkowe i akcesoria ratownicze przed zdekompletowaniem, wilgocią i zabrudzeniami. Warto pamiętać, by apteczkę odpowiednio zabezpieczyć, aby nie przemieszczała się w pojeździe.