Separatory parkingowe – praktyczny sposób na organizację przestrzeni
Sprawdzamy, gdzie sprawdzają się separatory parkingowe, dlaczego warto je stosować i czym kierować się przy ich wyborze.
Jakie korzyści wynikają ze stosowania separatorów?
Separator parkingowy, zwany także ogranicznikiem lub odbojnikiem garażowym, to rodzaj niewysokiej przeszkody w formie progu, mocowanej do nawierzchni w miejscu przeznaczonym na postój pojazdów. Separatory pozwalają utrzymać porządek na parkingu, sprzyjają lepszej organizacji i efektywnemu wykorzystaniu przestrzeni. Minimalizują także ryzyko kolizji z innymi autami i zapobiegają uszkodzeniom elementów garażowej infrastruktury.
Separatory oddzielają od siebie poszczególne miejsca postojowe, co wymusza na kierowcach poprawne parkowanie. Elementy uniemożliwiają zajęcie dwóch miejsc, dzięki czemu miejsca na parkingu lub w hali garażowej są wykorzystywane efektywnie. Separatory uniemożliwiają także zbyt bliskie zaparkowanie obok siebie dwóch aut, a jednocześnie zwiększają komfort korzystania z parkingu.
Elementy oddzielające montuje się również przy ścianach, filarach itp. Ułatwiają manewrowanie i chronią elementy infrastruktury oraz auta. Koła odbijają się od separatora, co dla kierowcy jest jasnym sygnałem, gdzie należy się zatrzymać.
Separatory parkingowe – gdzie warto je stosować?
Separatory parkingowe to praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się właściwie w każdej przestrzeni. Ograniczniki stosuje się zarówno w garażach i na parkingach komercyjnych, jak i w przydomowych garażach.
Bardzo dobrze sprawdzają się m.in.:
- na parkingach osiedlowych,
- na prywatnych miejscach postojowych,
- w garażach i na parkingach w centrach handlowych, a także przy urzędach, przychodniach, szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej.
- na parkingach przy supermarketach, na stacjach benzynowych, na dworcach i lotniskach.
Jak wybierać separatory parkingowe?
Separatory parkingowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najważniejsze, by były trwałe, a jednocześnie na tyle elastyczne, by nie stanowiły zagrożenia dla pojazdów. Dobrym wyborem są ograniczniki z tworzyw sztucznych, np. z PCV lub gumy. Są one łatwe w montażu, a w przypadku konieczności reorganizacji przestrzeni łatwo je zdemontować. Tego typu ograniczniki są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na czynniki atmosferyczne (wahania temperatur, promieniowanie UV, opady), co sprawia, że mogą być z powodzeniem montowane zarówno w garażach, jak i na odkrytych parkingach. Aby poprawić bezpieczeństwo, warto wybierać separatory parkingowe z elementami odblaskowymi, które zwiększają ich widoczność.