Piktogramy CLP – co warto o nich wiedzieć?
Piktogramy CLP stosuje się do oznakowania niebezpiecznych substancji. Co warto o nich wiedzieć?
Piktogramy CLP czy GHS?
Skrótowiec GHS (Globally Harmonised System) oznacza Globalnie Ujednolicony System Klasyfikacji i Oznakowania. System przyjęto w 2002 r. w Johannesburgu, podczas szczytu Narodów Zjednoczonych dotyczącego zrównoważonego rozwoju. Piktogramy GHS są częścią międzynarodowego, ujednoliconego systemu, który został opracowany w celu zapewniania jednolitego podejścia do klasyfikacji, oznakowania i informowania o zagrożeniach związanych z substancjami chemicznymi. Dlaczego niekiedy, w odniesieniu do białych znaków z czarnymi piktogramami ostrzegawczymi i z czerwoną obwódką, stosowana jest nazwa CLP? W krajach UE system GHS został wdrożony przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1272/2008 (rozporządzenie CLP).
Zastosowanie piktogramów CLP
Dla zapewnienia bezpieczeństwa i minimalizowania zagrożeń, informacje na temat substancji i mieszanin chemicznych powinny być przekazywane w sposób klarowny i zrozumiały dla wszystkich użytkowników. Właśnie dlatego wprowadzono jednolity system o charakterze międzynarodowym. Piktogramy stanowiące graficzne symbole reprezentujące różne rodzaje zagrożeń, takich jak np. toksyczność, wybuchowość, zostały zaprojektowane w taki sposób, by łatwo było odczytać ich znaczenie.
Piktogramy CLP pełnią kluczową rolę w identyfikacji zagrożeń. Stanowią ważny element, jeśli chodzi o bezpieczne magazynowanie, transport, a także użytkowanie chemikaliów. Właściwe oznakowanie przekazuje informacje na temat właściwości danej substancji, co umożliwia odpowiednie dobranie środków ostrożności. Chodzi nie tylko o miejsca pracy, w których pracownicy mają styczność z chemikaliami. Są także nieodłącznym elementem etykiet środków stosowanych na co dzień w domach, np. detergentów, środków owadobójczych itp.
Jakie są piktogramy CLP?
W ujednoliconym systemie oznakowania substancji i mieszanin chemicznych stosuje się 9 znaków. Piktogramy ostrzegawcze reprezentują różne rodzaje zagrożeń. Można podzielić na kilka kategorii:
- zagrożenia fizyczne (substancje wybuchowe, substancje łatwopalne, substancje utleniające, gazy pod ciśnieniem, substancje korodujące metale),
- zagrożenia dla zdrowia (substancje toksyczna, substancje żrące, substancje drażniące, substancje rakotwórcze/mutagenne),
- zagrożenia dla środowiska (substancje szkodliwe dla środowiska),
- dodatkowe zagrożenia.