Znaki dla niepełnosprawnych i piktogramy w obiektach: jakie oznaczenia są stosowane?

Znaki dla niepełnosprawnych i piktogramy w obiektach: jakie oznaczenia są stosowane?

10 lipca 2023

Przy projektowaniu budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej ważne jest zapewnienie rozwiązań, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi swobodne poruszanie się. Likwidacji barier architektonicznych powinno towarzyszyć odpowiednie oznakowanie, np. ułatwiające znalezienie wind, podjazdów itp. przeznaczonych dla użytkowników o ograniczonej sprawności. Sprawdzamy, jakie tabliczki i piktogramy dla niepełnosprawnych warto stosować do oznakowania różnego rodzaju obiektów.

Rola znaków dla osób z niepełnosprawnych

Schody, zbyt wąskie drzwi, brak podjazdów utrudniają lub wręcz uniemożliwiają osobom o ograniczonej sprawności ruchowej swobodne korzystanie z obiektów. Likwidacja barier architektonicznych, czyli usuwanie wszelkich przeszkód, a także zapewnienie różnego rodzaju udogodnień i specjalnych rozwiązań dla niepełnosprawnych, są niezwykle istotne w kontekście równego dostępu do miejsc publicznych wszystkich osób, niezależnie od ich możliwości fizycznych. 

Tworzeniu przestrzeni inkluzywnej, środowiska bardziej przyjaznego, sprzyja także odpowiednie oznakowanie. Piktogramy dla niepełnosprawnych, np. w hotelu, w centrum handlowym, w przychodni itp., pełnią funkcję informacyjną. Wskazują na istniejące dostosowania i udogodnienia, które zostały zaprojektowane i zainstalowane z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo. Stosowanie znaku umożliwia ich szybką identyfikację.

Biało-niebieskie piktogramy informacyjne

Do oznakowanie różnego rodzaju obiektów i miejsc użyteczności publicznej bardzo często stosuje się biało-niebieskie piktogramy informacyjne. Sprawdzą się one również przy oznaczaniu udogodnień i rozwiązań przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Dlaczego tradycyjne piktogramy to dobry wybór? Przede wszystkim dlatego, że są uniwersalne i bardzo intuicyjne. Umieszczone na znakach grafiki są proste i zaprojektowane w taki sposób, aby były łatwe do odczytania dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich kultury czy znajomości języka. Przekazują informacje w sposób jednoznaczny i nie powodują nieporozumień. 

Znaki informacyjne, w tym także znaki dla niepełnosprawnych, oprócz piktogramu mogą mieć również opis. Krótki podpis pod grafiką pomaga w pełnym zrozumieniu znaczenia znaku i minimalizuje ryzyko błędnej interpretacji.

Przy oznakowaniu obiektu warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • tabliczki i naklejki z piktogramami dla niepełnosprawnych muszą być umieszczone w dobrze widocznych miejscach,
  • ważna jest wielkość znaków – zbyt małe nie będą spełniać swojej funkcji (mogą być trudne do zauważenia, a dodatkowo mogą być nieczytelne),
  • znaki produkowane są na różnych podłożach, najpopularniejsze to płyta PCV i folia samoprzylepna; naklejki łatwo przykleić i świetnie sprawdzą się do oznakowania wewnątrz budynków; płyta PCV charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki, dlatego znaki na płycie PCV mogą być z powodzeniem stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Piktogramy informacyjne dla niepełnosprawnych

piktogramy dla niepełnosprawnych

Piktogramy stosowane są m.in. po to, aby wskazać lokalizację udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Niektóre rozwiązania techniczne są wymagane przez przepisy (rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Wejście dla niepełnosprawnych

Znak informuje, gdzie znajduje się wejście lub przejście dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi (np. z podjazdem dla wózków inwalidzkich, bez konieczności pokonywania schodów, o odpowiedniej szerokości itp.). Miejsce powinno umożliwiać łatwiejsze i bezpieczniejsze wejście do obiektu osobom poruszającym się na wózkach, o lasce, o kulach czy korzystającym z balkoników.

Winda dla niepełnosprawnych

Zgodnie z przepisami w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, które są wyposażone w dźwigi, należy zapewnić dojazd z poziomu terenu i dostęp na wszystkie kondygnacje użytkowe  osobom niepełnosprawnym. Kabina dźwigu osobowego dostępna dla osób niepełnosprawnych powinna mieć szerokość co najmniej 1,1 m i długość 1,4 m, poręcze na wysokości 0,9 m oraz tablicę przyzywową na wysokości od 0,8 m do 1,2 m w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od naroża kabiny.

Podjazd dla niepełnosprawnych

Pochylnie o odpowiednich parametrach (kąt nachylenia, szerokość itp.) umożliwiają osobom niepełnosprawnym samodzielne pokonywanie różnic poziomów. Podjazdy mogą prowadzić do wejścia do obiektu, jeśli wejście to nie znajduje się na poziomie chodnika. Stosowane są także wewnątrz budynków, aby ułatwić pokonywanie takich przeszkód jak np. stopnie.

Droga dla niepełnosprawnych

Znaki mogą wskazywać także dróg i dojazdów przystosowanych do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Zgodnie z przepisami do wejść budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być doprowadzone dojścia i dojazdy umożliwiające dostęp z drogi publicznej. Co najmniej jedno powinno zapewniać dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym.

WC dla niepełnosprawnych

W obiektach, na każdej kondygnacji dostępnej dla osób niepełnosprawnych powinna znajdować się przynajmniej jedna specjalnie przystosowana toaleta. Drzwi do WC powinny być odpowiednio szerokie, tak aby bez problemu można było wjechać do pomieszczenia wózkiem inwalidzkim (przynajmniej 0,9 m). Toalety muszą mieć odpowiednią przestrzeń manewrową (co najmniej 1,5 x 1,5 m), w pomieszczaniach oraz na trasie dojazdu do nich wymagane jest stosowanie drzwi bez progów. 

Dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności powinna być zainstalowana armatura, konieczne jest również zamontowanie uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń higienicznosanitarnych.

Oznaczenia dla niepełnosprawnych na parkingach

oznaczenia dla niepełnosprawnych na parkingach

Miejsca postojowe dla niepełnosprawnych sytuuje się w bliskiej odległości od wejścia – dzięki temu można zapewnić łatwiejszy dostęp do budynku osobom z ograniczeniami fizycznymi.

Stanowiska postojowe dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne są szersze niż standardowe – zgodnie z przepisami ich minimalne wymiary to: 5 m długości i 3,6 m szerokości. Jeśli natomiast stanowiska znajdują się wzdłuż jezdni, ich wymiary powinny wynosić co najmniej: 6 m długości i 3,6 m szerokości. Na parkingach należy zapewnić odpowiednią liczbę miejsc dla niepełnosprawnych:

  • 1 – jeśli liczba wszystkich stanowisk wynosi od 6 do 15;
  • 2 – jeśli liczba wszystkich stanowisk wynosi od 16 do 40;
  • 3 – jeśli liczba wszystkich stanowisk wynosi od 41 do 100;
  • 4% ogólnej liczby stanowisk, jeśli na parkingu jest ich więcej niż 100.
Miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, np. na parkingach przed budynkami użyteczności publicznej, w centrach handlowych, przed hotelami, przychodniami itp., oznakowuje się znakiem pionowym D-18a z tabliczką T-29. Stanowiska mają nawierzchnię koloru niebieskiego, na której naniesiony jest symbol osoby na wózku inwalidzkiej.

Znaki ewakuacyjne dla inwalidów

Z każdego miejsca w budynku użytkownicy powinni mieć możliwość bezpiecznej ewakuacji. Warto pamiętać, że konieczność stosowania znaków ewakuacyjnych w miejscach publicznych wynika z przepisów. Znaki ewakuacyjne dla niepełnosprawnych pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom o ograniczonej sprawności ruchowej podczas awaryjnych sytuacji. Znaki wskazują trasy ewakuacyjne, dzięki którym niepełnosprawni mogą bez problemu opuścić budynek w przypadku zagrożenia.

Znaki dla niepełnosprawnych – FAQ

Dlaczego obiekty powinny być wyposażone w piktogramy dla niepełnosprawnych?

Znaki ułatwiają lokalizację różnych elementów konstrukcyjnych, rozwiązań technicznych, miejsc odpowiednio wyposażonych (np. podjazdów, wind, toalet), które ułatwiają poruszanie się i wygodne korzystanie z obiektu osobom niepełnosprawnym.

Jaki mandat grozi za parkowanie na niebieskiej kopercie?

Za parkowanie na kopercie grozi mandat w wysokości 800 zł oraz 5 punktów karnych. Warto pamiętać, że mandat można dostać także na parkingu w centrum handlowym, jeśli teren oznakowany jest znakiem D-52 „strefa ruchu”.

Czy na parkingu w centrum handlowym muszą być niebieskie koperty?

Tak, zarządca powinien zapewnić odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.

Jakiego rodzaju znaki sprawdzą się do oznakowania rozwiązań dla niepełnosprawnych w różnych obiektach?

Do oznakowania sprawdzą się piktogramy informacyjne. Tego rodzaju znaki są bardzo uniwersalne, czytelne i łatwo odczytać ich znaczenie. Odpowiednio umiejscowione piktogramy ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się po danym miejscu.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: