Karta parkingowa a możliwość niestosowania się do znaków drogowych

Karta parkingowa a możliwość niestosowania się do znaków drogowych

10 sierpnia 2023

Karta parkingowa uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na specjalnie oznaczonych miejscach. Warto również wiedzieć, ze osoby legitymujące się takim dokumentem, mogą nie stosować się do niektórych znaków drogowych. Sprawdzamy, jakie to znaki, i komu może być wydana karta parkingowa.

Karta parkingowa a znaki drogowe

Zgodnie z zapisami Kodeksu drogowego osoba niepełnosprawna, legitymująca się kartą parkingową, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym taką kartą, może nie stosować się do niektórych znaków rogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Przepis ten ma zastosowanie także w odniesieniu do:

  • kierującego pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową;
  • kierującego pojazdem należącym do placówki zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, przewożącego osobę mającą znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostającej pod opieką takiej placówki.

Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.

Znaki, do których mogą nie stosować się osoby niepełnosprawne

B-1 – zakaz ruchu w obu kierunkach

B-3 – zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych

B-3a – zakaz wjazdu autobusów

B-4 – zakaz wjazdu motocykli

B-10 – zakaz wjazdu motorowerów

B-35 – zakaz postoju

B-37 – zakaz postoju w dni nieparzyste

B-38 – zakaz postoju w dni parzyste

B-39 strefa ograniczonego postoju

Uwaga! W przypadku stwierdzenia występowania zagrożenia bezpieczeństwa osób, których dotyczy ten przepis, pod znakiem umieszcza się tabliczkę z napisem „Dotyczy także” i symbolem osoby niepełnosprawnej. Oznacza to, że do ustawionego znaku musi się stosować również osoba legitymująca się kartą parkingową (lub kierujący pojazdem przewożący taką osobę).

Komu i na jakiej podstawie może być wydana karta parkingowa?

Karta parkingowa może być wydana:

  • osobie niepełnosprawnej, zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  • osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 r.ż., mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  • placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Kartę wydaje się na podstawie wydanego przez zespół d.s. orzekania niepełnosprawności:

  • orzeczenia o niepełnosprawności,
  • orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
  • orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: