Taśmy ostrzegawcze
Taśmy ostrzegawcze to rodzaj oznaczenia nie tylko łatwego w użyciu i zrozumiałego, ale również bardzo uniwersalnego. Taśma może być zastosowana do różnych celów – w zależności od jej typu i kolorystyki, w jakiej jest utrzymana. Na co wskazują taśmy i przed czym mogą ostrzegać? W jakich miejscach są niezbędne i dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?
Taśmy ostrzegawcze i odgrodzeniowe wykorzystywane są przede wszystkim do odgradzania miejsc potencjalnie niebezpiecznych dla osób postronnych (np. obszaru, na którym prowadzone są prace na wysokości, prace związane z wykopami czy na placach budowy), do zaznaczenia jakiegoś wyodrębnionego obszaru (np. terenu imprezy masowej, terenu działań policji czy straży pożarnej) lub ciągów komunikacyjnych. Taśmy stosowane są także do oznaczenia przeszkód, m.in. takich, które mogłyby utrudniać bezpieczne poruszania się po drodze ewakuacyjnej (schody, rampy, niski sufit, zwężenie korytarza). Tego rodzaju taśmy znajdują zastosowanie również do oznaczania hal produkcyjnych, maszyn i różnego rodzaju urządzeń, które się w nich znajdują.
Taśmy ostrzegawcze dla służb miejskich
Taśmy ostrzegawcze wykorzystywane są m.in. przez policję, straż pożarną czy straż miejską. Napis na taśmie w jasny sposób komunikuje postronnym, że odgrodzony teren jest obszarem działania jednostek danej służby. Dzięki temu policjanci, strażacy czy strażnicy miejscy mogą bez przeszkód wykonywać czynności służbowe.
Taśmy antypoślizgowe
Antypoślizgowe taśmy ostrzegawcze mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz budynków, jak i poza nimi, ponieważ wykazują odporność na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie na śliskich nawierzchniach (np. marmurowych, betonowych, z tworzywa sztucznego) w miejscach publicznych, np. szkołach, szpitalach czy urzędach.
Taśmy fotoluminescencyjne
Fotoluminescencja to termin, który określa zdolność materiału do pochłaniania energii świetlnej i stopniowej emisji nagromadzonego światła, kiedy dostęp do energii świetlnej zostanie odcięty. Dzięki temu materiał „świeci” w ciemności. Taśmy odblaskowe (fotoluminescencyjne) mogą być stosowane do oznaczeń na drogach pożarowych i ewakuacyjnych lub w miejscach, gdzie oświetlenie występuje czasowo (np. w kinach czy teatrach).
Taśmy ostrzegawcze różnego przeznaczenia
Taśmy ostrzegawcze występują w różnych kolorach – może on wskazywać na rodzaj przeznaczenia.
– Taśmami z czarno-żółtymi pasami oznacza się miejsca, które potencjalnie stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi – zarówno wewnątrz budynków (mogę wskazywać na różne przeszkody, np. schody), jak i na zewnątrz.
– Taśmy ostrzegawcze w kolorze białym stosowane są do czasowego wyodrębniania miejsc niebezpiecznych. Mogą być stosowane np. do oznaczenia robót ziemnych czy na budowach. Obszary stanowiące zagrożenie można również odgrodzić taśmami biało-czerwonymi, biało-niebieskimi czy żółto-czarnymi.
– Taśmy żółte stosuje się do oznaczania sieci gazowych, czerwone – sieci energetycznych, żółte – rur kanalizacyjnych, niebieskie – wodociągów, pomarańczowe – linie telefoniczne.
Zalety taśm ostrzegawczych
Taśmy odgradzające i ostrzegawcze nie wymagają specjalistycznych narzędzi do aplikacji. Ich stosowanie (szczególnie taśm samoprzylepnych) jest szybkie, wygodne i bardzo łatwe. Dzięki nim w prosty sposób można odgrodzić niebezpieczny obszar lub oznaczyć niebezpieczne miejsca. Taśmy powinny być zrobione z najwyższej jakości materiałów, trwałych i odpornych zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i niekorzystne warunki atmosferyczne.