Znak RYBA I DRZEWO
Sprawdzamy, co oznacza znak „ryba i drzewo” i kiedy się go stosuje.
Znak z piktogramem przedstawiającym rybę i drzewo występuje w dwóch wersjach:
- czarno-biały piktogram w czerwonej obwódce;
- czarno-biały piktogram w czarnej obwódce.
Chociaż znajdująca się na obydwu znakach grafika jest identyczna, a oba piktogramy pełnią funkcję ostrzegawczą, stosuje się je w różnych sytuacjach.
Znak „ryba i drzewo” – transport ADR
W transporcie ADR naklejka z symbolem zdechłej ryby i uschniętego drzewa stosuje się do oznakowania jednostek przewożących materiały zagrażające środowisku.
Zgodnie z umową ADR trwale oznakowane tablicą z rybą i drzewem powinny być sztuki przesyłki zawierające materiały zagrażające środowisku, spełniające kryteria określone w punkcie 2.2.9.1.10 tej umowy (z wyłączeniem pojedynczych sztuk przesyłki oraz opakowań kombinowanych z opakowaniami wewnętrznymi, zawierającymi: nie więcej niż 5 l materiałów ciekłych lub nie więcej niż 5 kg materiałów stałych).
Jakie wymagania powinien spełniać znak?
- Znak powinien mieć kształt kwadratu ustawionego pod kątem 45° (kształt rombu).
- Symbol (ryba i drzewo) powinien być w kolorze czarnym na białym lub odpowiednio kontrastującym tle.
- Minimalne wymiary: 100 mm x 100 mm.
- Minimalna szerokość linii obwódki rombu: 2mm.
Zgodnie z przepisami ze względu na wielkość sztuki przesyłki wymiary i grubość linii mogą zostać zmniejszone, przy czym znak musi pozostać dobrze widoczny.
Znak „ryba i drzewo” – piktogramy CLP
Piktogramy chemiczne CLP określają rodzaj zagrożenia, jakie stwarzają substancje. Są częścią globalnie zharmonizowanego systemu klasyfikacji i oznakowania chemikaliów. Znak z rybą i drzewem (GHS09) stosuje się do oznakowania substancji stwarzających zagrożenie dla środowiska (substancje stwarzające zagrożenie dla środowiska – zagrożenia ostre i zagrożenia przewlekłe).
Wymagania dla piktogramów CLP
- Piktogram powinien mieć kształt kwadratu ustawionego na wierzchołku (kształt rombu).
- Czarny symbol umieszczony jest na białym tle.
- Symbol otoczony jest czerwonym obramowaniem (sporządzający etykiety mogą wybrać kolor czerwony wedle uznania – dla piktogramów nie został bowiem określony numer koloru Pantone).
- Zgodnie z rozporządzeniem CLP wielkość piktogramów określających rodzaj zagrożenia uzależniony jest od minimalnych wymiarów etykiety. Znak musi jednak zajmować co najmniej jedną piętnastą powierzchni etykiety. O ile to możliwe, powierzchnia piktogramu dla opakowania o najmniejszej pojemności powinna wynosić co najmniej 16 x 16 mm, ale nie może być mniejsza niż 1 cm2.