Taśmy odblaskowe a fotoluminescencyjne
Taśmy ostrzegawcze to uniwersalny produkt, który znajduje zastosowanie w różnych miejscach i sytuacjach. Sprawdzamy, jakie są rodzaje taśm ostrzegawczych BHP. Przyglądamy się również zagadnieniu: taśmy odblaskowe a fotoluminescencyjne. Sprawdź, czym się różnią.
Rodzaje i zastosowanie taśm ostrzegawczych BHP
Taśmy ostrzegawcze BHP stosowane są w miejscach pracy, w przestrzeniach publicznych itp. Wykorzystywane są przede wszystkim do oznaczania potencjalnych zagrożeń. Dzięki temu obszary te są dla użytkowników lepiej widoczne, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.
Taśmy ostrzegawcze sprawdzają się m.in. do:
- oznaczania niebezpiecznych obszarów, np. miejsc, w których istnieje ryzyko wypadków itp.,
- wygradzania obszarów, na których prowadzone są prace remontowe,
- wygradzania miejsc wyłączonych z użytku lub w których obowiązuje ograniczony dostęp, np. tylko dla personelu,
- wygradzania stref o określonym przeznaczeniu, np. na imprezach,
- oznaczania stopni, schodów, niskich stropów i innych przeszkód w ciągach komunikacyjnych.
Rodzaje taśmy BHP:
- taśmy odgradzające,
- taśmy samoprzylepne,
- taśmy antypoślizgowe,
- taśmy odblaskowe,
- taśmy fotoluminescencyjne.
Bardzo często taśmy odblaskowe mylone są z taśmami fotoluminescencyjnymi. Warto podkreślić, że są to dwa rodzaje taśm o różnych właściwościach, a w związku z tym mogą mieć nieco inne zastosowanie.
Taśmy odblaskowe a fotoluminescencyjne – czym się różnią?
Taśmy odblaskowe
Taśmy odblaskowe wykonuje się z materiałów o wysokim współczynniku odbicia światła. Ponieważ nie emitują światła same z siebie, skuteczne są w obecności innych źródeł światła, takich jak np. reflektory samochodowe. Kiedy na taśmę pada światło, elementy odblaskowe odbijają je w kierunku jego źródła. Obiekt oklejony taką taśmą staje się widoczny dla osoby znajdującej się w pobliżu źródła światła.
Taśmy odblaskowe sprawdzają się m.in. do oznaczania przeszkód w ciągach komunikacyjnych i do oznaczania stref niebezpiecznych, np. w słabo oświetlonych magazynach, halach produkcyjnych. Stosowane są również na parkingach i w garażach.
Taśmy fotoluminescencyjne
Taśmy fotoluminescencyjne działają w inny sposób. Produkowane są z materiałów, które absorbują światło (dzienne lub sztuczne). Jeśli z jakiegoś powodu wyłączone zostanie źródło światła, naświetlony wcześniej materiał fotoluminescencyjny uwalnia nagromadzoną energię – właśnie w postaci światła.
Taśmy fotoluminescencyjne dają efekt świecenia w ciemnościach. Doskonale sprawdzają się do oznakowanie dróg ewakuacyjnych oraz znajdujących się na nich przeszkód.