Znaki informujące o obiektach przy drodze

Znaki informujące o obiektach przy drodze

23 listopada 2023

Znaki informacyjne kategorii D informują m.in. o obiektach znajdujących się przy drodze lub w jej pobliżu, przeznaczonych dla użytkowników dróg. Znaki informujące o obiektach przy drodze to znaki od D-21 do D-34. Sprawdź, czy wiesz, co oznaczają!

Służby ratownicze

D-21 „szpital”. Nie tylko informuje o bliskości szpitala, ale także zawiera nakaz zachowania szczególnej ostrożności i niepowodowania nadmiernego hałasu (eliminuje potrzebę umieszczenia znaku B-21).

D-21a „policja”. Wskazuje siedzibę jednostki policji.

D-22 „punkt opatrunkowy”. Wskazuje obiekt, w którym uczestnik ruchu może uzyskać pomoc medyczną (stosowany właściwie poza miastami).

Znaki informujące o obiektach przy drodze – stacje paliw

D-23 „stacja paliwowa”. Jeśli stacja prowadzi również sprzedaż gazu do napędu pojazdów, w dolnej części znaku dozwolone jest umieszczenie napisy „LPG-GAZ”.

D-23a „stacja paliwowa z gazem do napędu pojazdów”. Stosowany do oznakowania stacji, na której nie prowadzi się sprzedaży paliw innych niż gaz.

D-23c „samodzielny punkt ładowania pojazdów elektrycznych”. Informuje o miejscu, w którym można naładować pojazd bezemisyjny.

Komunikacja

D-24 „telefon”. Stosowany poza miastami w celu oznaczenia obiektów z ogólnodostępnym telefonem.

D-25 „poczta”. Stosowany poza miastami w celu oznaczenia znajdujących się w pobliżu placówek pocztowych. Jeśli na poczcie znajduje się ogólnodostępny telefon, na znaku D-25 umieszcza się symbol słuchawki telefonicznej.

Punkty obsługi pojazdów

D-26 „stacja obsługi technicznej”. Służy przede wszystkim do oznaczania zakładów prowadzących naprawy pojazdów, które zlokalizowane są przy drogach pozamiejskich. Umieszcza się go przy zakładach wykonujących naprawy różnych typów pojazdów. Jeśli zakres usług jest ograniczony, na tabliczce pod znakiem można umieścić napis określający usługi. Umieszczony w dolnej części znaku symbol lub nazwa producenta samochodów oznacza autoryzowaną stację obsługi pojazdów.

D-26a „wulkanizacja”. Wskazuje zakład wulkanizacyjny.

D-26b „myjnia”. Informuje o znajdującej się w pobliżu myjni samochodowej.

Punkty sanitarno-higieniczne

D-26c „toaleta publiczna”. Informuje o ogólnodostępnej toalecie. Jeśli w obiekcie znajduje się urządzenie do opróżniania toalet zainstalowanych w autobusach i przyczepach kempingowych, w dolnej części znaku umieszcza się napis „BUS”.

D-26d „natrysk”. Informuje o zlokalizowanych w pobliżu drogi ogólnodostępnych natryskach.

Znaki informujące o obiektach przy drodze – gastronomia

D-27 „bufet lub kawiarnia”. Stosowany przede wszystkim poza miastami. Informuje o obiektach, w których uczestnicy ruchu mogą skorzystać z szybkich usług gastronomicznych w ograniczonym zakresie.

D-28 „restauracja”. Informuje o lokalach przygotowanych do obsługi gastronomicznej w większym zakresie niż te oznaczone znakiem D-27.

Znaków D-27 i D-28 nie należy umieszczać do oznakowania obiektów, jeśli nie ma przy nich zorganizowanych miejsc postoju.

Infrastruktura turystyczna

D-29 „hotel (motel)”. Informuje o obiektach świadczących usługi w zakresie wynajmu pokoi lub łóżek na krótki okres.

D-30 „obozowisko (kemping)”. Wskazuje miejsce umożliwiające rozbicie namiotu, ustawienie samochodu i przyczepy kempingowej. Stosowany do oznaczania miejsc, które wyposażone są w niezbędne urządzenia sanitarne.

D-31 „obozowisko (kemping) wyposażone w podłączenia elektryczne dla przyczep”. Informuje o kempingu z odpowiednim podłączeniem do prądu.

D-32 „pole biwakowe”. Wskazuje miejsca umożliwiające rozbicie namiotu, ustawienie samochodu i przyczepy kempingowej, ale wyposażone jedynie w nieutwardzany plac postojowy i proste urządzenia (np. stoły, daszki, ustęp).

D-33 „schronisko młodzieżowe”. Wskazuje obiekty tego typu, określone odrębnymi przepisami przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych lub inną organizację.

D-34 „punkt informacji turystycznej”. Wskazuje obiekty, w których zorganizowana jest informacja turystyczna zapewniona przez personel.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: