Organizacja i zabezpieczenie przestrzeni magazynowej
Organizacja i zabezpieczenie przestrzeni magazynowej. Pięć przydatnych elementów wyposażenia, o których warto pamiętać.
Bezpieczna i dobrze zorganizowana przestrzeń to nie tylko fundament dla sprawnego funkcjonowania magazynu, ale dla bezpieczeństwa pracowników – odpowiednie wyposażenie i zabezpieczenia minimalizują ryzyko wypadków.
Znaki BHP
Poprawnie używane znaki BHP przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na terenie magazynu. Warto pamiętać, że ich stosowanie regulowane jest przez przepisy. Znaki, w zależności od rodzaju, pełnią różne funkcje:
- oznaczają drogi ewakuacyjne,
- wskazują lokalizację sprzętu ppoż.,
- wskazują lokalizację sprzętu ratunkowego i medycznego,
- ostrzegają przed występującymi lub potencjalnymi zagrożeniami,
- zawierają instrukcje i zalecenia dotyczące bezpiecznego zachowania,
- wskazują, jakie czynności są zabronione.
Znaki BHP mogą mieć formę tradycyjnych tabliczek, naklejek lub naklejek podłogowych.
Oznaczniki pól odkładczych
Oznaczniki pól odkładczych pomagają w identyfikacji obszarów przeznaczonych do tymczasowego składowania towarów. Ich oznakowanie sprzyja lepszej organizacji przestrzeni, pomaga w załadunki i wyładunku, pomaga w szybkiej identyfikacji produktów i umożliwia sprawdzenie, czy transport jest kompletny. Do oznakowania takich stref można stosować np. wygodne i proste w użyciu naklejki pól odkładczych.
Taśmy ostrzegawcze
Przy organizacji i zabezpieczaniu przestrzeni magazynowych sprawdzają się taśmy odgradzające i podłogowe. Taśmy odgradzające służą przede wszystkim do tymczasowego oznakowania i wygradzania przestrzeni wyłączonych z użytku, poszczególnych stref czy miejsc, w których występuje zagrożenie (np. podczas remontów, prac konserwacyjnych itp.). Innym rodzajem taśm ostrzegawczych są taśmy samoprzylepne. Te świetnie sprawdzają się m.in. do wyznaczania ciągów komunikacyjnych, a także oznaczania progów, stopni czy niskich stropów.
Odbojnice przemysłowe
Odbojnice przemysłowe wykorzystuje się w celu zabezpieczenia ścian, kolumn i elementów infrastruktury magazynu (np. regałów itp.) przed przypadkowymi uderzeniami wózków widłowych i innych maszyn transportowych. Chronią infrastrukturę, stanowiąc fizyczną przeszkodę, a ponieważ mają kontrastowe barwy, ułatwiają szybszą identyfikację różnych elementów, przed którymi są ustawione.
Profile piankowe
W kontekście zabezpieczenia przestrzeni magazynowej warto wspomnieć również o elastycznych profilach piankowych. Stanowią skuteczne zabezpieczenie ostrych krawędzi czy wystających elementów, o które łatwo się uderzyć, potknąć itp. Profile chronią pracowników przed urazami w razie przypadkowego kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi elementami.