Zakaz wjazdu pojazdów LPG na parkingi podziemne – regulacje i oznakowanie

Zakaz wjazdu pojazdów LPG na parkingi podziemne – regulacje i oznakowanie

29 lutego 2024

Przed wjazdem na niektóre parkingi podziemne widnieje znak „zakaz wjazdu pojazdów LPG”. Kiedy konieczne jest umieszczenie takiej tabliczki i dlaczego w niektórych garażach nie mogą parkować samochody na gaz?

Garaże podziemne a zakaz wjazdu pojazdów LPG

LPG to gaz płynny będący mieszaniną propanu, butanu oraz niewielkich ilości innych gazów. Znajduje zastosowanie m.in. jako paliwo do pojazdów. Nic dziwnego, że wielu kierowców decyduje się na założenie instalacji gazowej. Gaz LPG jest tańszy od benzyny i oleju napędowego, jest też w porównaniu z nimi bardziej ekonomiczny i ekologiczny. Ponieważ jednak jest łatwopalny, często można spotkać się z zakazem wjazdu pojazdów napędzanych na gaz do garażów podziemnych. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Niektóre parkingi podziemne nie mają odpowiedniego systemu wentylacyjnego. W przypadku nieszczelnej instalacji w pojeździe gaz nie będzie miał ujścia. Będzie natomiast zbierał się w pomieszczeniu, co zwiększa ryzyko wybuchu. Wystarczy iskra, by doszło do tragedii.

Wentylacja w garażach podziemnych

W polskim prawie nie ma przepisów, które regulowałyby zakaz wjazdu pojazdów LPG na parkingi podziemne. Istnieją natomiast zapisy dotyczące wentylacji takich garaży w kontekście możliwości parkowania samochodów na gaz. Istotna jest tu nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i usytuowanie z dnia 12.03.2009 r.

§ 108 pkt 1 ust. 4: W garażu zamkniętym należy stosować wentylację mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan – w garażach, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu.

Garaże, w których mogą parkować pojazdy na gaz, muszą mieć odpowiednią wentylację. A co w przypadku starszych budynków i garaży, które powstały przed wejściem w życie nowelizacji? W takich sytuacjach o tym, czy mogą na nich parkować pojazdy z napędem LPG, decydują ich zarządcy lub właściciele.

Zakaz wjazdu pojazdów LPG a oznakowanie garażu

Przed wjazdem do garażu podziemnego powinna znajdować się informacja, czy przeznaczony jest on dla pojazdów z instalacją LPG. Wynika to z zapisów rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

§ 4 pkt 2 ust. 5: Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych, umieszczają przy wjazdach do garaży zamkniętych z podłogą znajdującą się poniżej poziomu terenu, czytelną informację o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu parkowania w tych garażach samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan, o których mowa w przepisach techniczno-budowlanych.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: