Ścieżka, szlak i pas ruchu dla rowerów: różnice i rodzaje obowiązujących znaków

Ścieżka, szlak i pas ruchu dla rowerów: różnice i rodzaje obowiązujących znaków

18 marca 2024

Coraz więcej osób decyduje się na przesiadkę na rower. Z rowerów korzystamy nie tylko w celach rekreacyjnych. Jednoślady są dzisiaj także popularnym środkiem transportu, który pozwala bez stania w korkach przemieszczać się z miejsca na miejsce. W tym artykule przyglądamy się, jakie drogi przeznaczone są dla rowerzystów i co warto wiedzieć na temat ich znakowania.

Ścieżka rowerowa, pas ruchu dla rowerów, szlak rowerowy – czym się różnią?

Czy wiesz, czym jest ścieżka rowerowa i czym się różni szlak od ścieżki rowerowej? Na samym początku uporządkujmy podstawowe pojęcia dotyczące dróg i części jezdni przeznaczonych do ruchu rowerów.

Droga rowerowa a ścieżka rowerowa

Drogi przeznaczone dla rowerzystów często w mowie potocznej nazywa się ścieżkami rowerowymi. Termin ten nie występuje jednak w kodeksie drogowym. To, co powszechnie nazywamy ścieżką rowerową, w świetle przepisów jest drogą rowerową. Oprócz dróg przeznaczonych dla rowerów w infrastrukturze występują także drogi dla pieszych i rowerów.

Droga dla rowerów to:

  • droga lub część drogi niebędąca jezdnią,
  • oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi,
  • przeznaczona do ruchu rowerów, a także hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch i ruch pieszych.

Droga dla pieszych i rowerów to:

  • droga lub część drogi,
  • oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi,
  • przeznaczona do ruchu pieszych, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Pas rowerowy a droga rowerowa

Dla poruszania się na rowerach przeznaczony jest także pas ruchu dla rowerów. Jak brzmi jego definicja? Zgodnie z kodeksem drogowym pas ruchu dla rowerów to:

  • część jezdni,
  • przeznaczona do ruchu rowerów w jednym kierunku,
  • oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi.

Szczególnym przypadkiem pasa ruchu dla rowerów jest kontrapas. Kontrapas wyznacza się na drodze jednokierunkowej, a rowerzyści poruszają się po nim „pod prąd” ( w kierunku przeciwnym niż kierunek ruchu obowiązujący na ulicy jednokierunkowej, na której wyznaczony jest kontrapas).

Szlak rowerowy

Przepisy nie definiują pojęcia „szlak rowerowy”. Nie jest to rodzaj drogi, termin ten nie określa także części jezdni dla rowerzystów. Szlak rowerowy to specjalnie wyznaczona trasa, która przeznaczona jest dla osób poruszających się na rowerach. Mogą prowadzić przez różne tereny (zarówno miasta, jak i obszary wiejskie, lasy, góry etc.). Wyznaczane są w celu odbywania wycieczek rowerowych, eksploracji przyrody, zabytków i atrakcji turystycznych, jakie są warte odwiedzenia. Szlaki rowerowe oznakowane są odpowiednimi tabliczkami. Tego typu znaki rowerowe wskazują kierunki, ułatwiając przebycie trasy, i przekazują istotne dla rowerzystów informacje.

Znaki drogowe dla rowerzystów

Znaki drogowe dla rowerzystow

Oznakowanie drogi dla rowerów

C-13 „droga dla rowerów” – znak umieszcza się bezpośrednio przy wjeździe na drogę dla rowerów. Oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami. Nakaz wyrażony tym znakiem obowiązuje do odwołania albo do: najbliższego skrzyżowania lub miejsca umieszczenia znaku B-1, B-9, C-16, D-40.

C-13a „koniec drogi dla rowerów” – wskazuje miejsce, w którym kończy się droga dla rowerów.

Do oznakowania drogi rowerowej stosuje się także znak poziomy P-23 „rower”.

Oznakowanie drogi dla rowerów i pieszych

C-13/16 „droga dla rowerów i pieszych”– oznacza drogę, po której mogą poruszać się i piesi, i rowerzyści. Symbole na znaku mogą być oddzielone kreską pionową lub poziomą:

  • symbole oddzielone kreską poziomą (jeden nad drugim) – ruch pieszych i rowerów odbywa się po całej powierzchni drogi;
  • symbole oddzielone kreską pionową (jeden obok drugiego) – droga dla rowerów i droga dla pieszych położone obok siebie (odpowiednio po stronach wskazanych na znaku).

Miejsce, w którym kończy się droga dla rowerów i pieszych, wskazuje odpowiedni znak C-13a/16a. Znak C-13/16 odwoływany jest również znakami C-13 lub C-16.

Na drogach dla rowerów i pieszych stosuje się również znaki poziome – znak P-23 łącznie ze znakiem P-26 (w odpowiednim układzie).

Pas ruchu dla rowerów – przepisy dotyczące oznakowania

F-19 „pas ruchu dla określonych pojazdów” – znak stosowany na jezdniach jednokierunkowych, wskazuje pas ruchu wyznaczony dla pojazdów przedstawionych na znaku (dla pasa ruchu dla rowerów jest to symbol jak na znaku C-13).

Znak poziomy P-23 może być stosowany samodzielnie do oznaczania pasa ruchu dla rowerów lub jako uzupełnienie, łącznie ze znakiem F-19.

Jak oznaczone są szlaki rowerowe?

szlak rowerowy

Do ich oznakowania stosuje się dodatkowe znaki szlaków rowerowych.

R-1, R-1a, R-b – takie znaki dla rowerzystów wskazują szlak lokalny. Na znaku umieszcza się symbol roweru oraz prostokąt, koło lub strzałkę, co oznacza odpowiednio kontynuację, początek (koniec) lub zmianę kierunku szlaku. Kolor prostokąta, koła i strzałki odpowiada nazwie szlaku rowerowego.

R-3 – wskazuje odległość od głównych miejscowości położonych przy szlaku rowerowym.

R-4 – wskazuje rodzaj szlaku rowerowego. W dolnej jego części umieszcza się symbol, numer lub barwne oznaczenie charakteryzujące szlak. Tabliczka pod znakiem R-4 informuje o występujących na szlaku utrudnieniach.

R-4a – informacja o rzeczywistym przebiegu szlaku rowerowego.

R-4b – zmiana kierunku szlaku rowerowego.

R-4c – drogowskaz tablicowy szlaku rowerowego.

R-4d – drogowskaz szlaku rowerowego w kształcie strzały podający odległość.

R-4e – tablica przeddrogowskazowa szlaku rowerowego.

Ścieżka rowerowa, pas ruchu dla rowerów, szlak rowerowy: różnice i oznakowanie – FAQ

Czy można rowerem przejechać przez przejście dla pieszych?

Rowerzysta nie może przejechać przez przejście dla pieszych. Bez schodzenia z roweru może przejechać na drugą stronę ulicy, jeśli wyznaczono przejazd dla rowerzystów lub przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów (w miejscach oznakowanych znakiem D-6a „przejazd dla rowerzystów” lub znakiem D-6b „przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”).

Czy na pasie ruchu dla rowerów można poruszać się w dwóch kierunkach?

Nie, zgodnie z zapisami kodeksu drogowego pas ruchu dla rowerów jest częścią jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku.

Jaki znak oznacza zakaz wjazdu rowerów?

Aby wyeliminować ruch rowerów z dróg (ze względu np. na duże natężenie ruchu czy dużą dopuszczalną prędkość) stosuje się drogowy znak zakazu B-9. W innych miejscach (poza drogami publicznymi, np. na terenach prywatnych, na placach zabaw) sprawdzą się np. znaki zakazu BHP wskazujące na obowiązujący zakaz wjazdu na rowerze, znaki realistyczne „zakaz wjazdu na rowerach”. Tego typu znaki rowerowe mogą występować z opisem lub bez opisu.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: