Znak P-26 „piesi”

Znak P-26 „piesi”

20 czerwca 2024

Znak P-26 „piesi” (symbol pieszych) – zastosowanie i przepisy.

Znak P-26 „piesi” – zastosowanie

Znak P-26 „piesi” stosuje się w celu oznaczenia drogi dla pieszych albo drogi dla rowerów i pieszych. O jakie drogi chodzi? Zgodnie z zapisami Kodeksu drogowego:

  • droga dla pieszych to droga lub część drogi przeznaczona do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz pełnienia innych funkcji, w szczególności zatrzymania lub postoju pojazdów;
  • droga dla pieszych i rowerów to droga lub część drogi, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczona do ruchu pieszych, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, rowerów, hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego.

Znak P-26 „piesi” na drodze dla rowerów i pieszych. Jak poruszać się po takiej drodze?

Do oznakowania dróg dla rowerów i pieszych stosuje się znaki poziome (znak P-26 „piesi” oraz znak P-23 „rower) oraz znak pionowy C-13/16. To, w jaki należy poruszać się po takiej drodze, wskazuje sposób rozmieszczenia znaków poziomych oraz konfiguracja piktogramów na znaku pionowym.

Droga dla rowerów i pieszych ze znakiem C-13/16 z kreską pionową

Na drodze dla rowerów i pieszych, na której umieszczono znak C-13/16 z kreską pionową, znak P-23 umieszcza się na drodze dla rowerów, a znak P-26 umieszcza na drodze dla pieszych. Znaki te umieszcza się w tym samym przekroju drogi.

W praktyczne oznacza to, że jeśli na znaku C-13/16 symbol pieszych umieszczony jest po lewej stronie, a symbol roweru po prawej, to lewa strona przeznaczona jest dla pieszych i oznakowana znakiem P-26, a prawa przeznaczona jest dla rowerów i oznakowana znakiem P-23.

Droga dla rowerów i pieszych ze znakiem C-13/16 z kreską poziomą

Na drodze dla rowerów i pieszych, na której umieszczono znak pionowy C-13/16 z kreską poziomą, znaki P-23 i P-26 umieszcza się w osi drogi, w sposób analogiczny jak na znaku pionowym. Znaki te umieszcza się na początku drogi i powtarza na całej długości drogi albo pasa, nie rzadziej niż co 50 m, oraz bezpośrednio za każdym połączeniem dróg.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: